Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir, Kimleri Etkileyecek

 

b

 

Bireysel emeklilik sistemi ilerleyen yaşlarda aktif çalışma yaşının son bulduğu ve pasif çalışma dönemine geçildiği ve buna takriben de gelir seviyesinin düşeceği günler için şimdiden birikim yapma düşüncesi üzerine kurulmuş sistemdir.Bireysel emeklilik düşüncesi sadece orta ve uzun vadeli yatırım düşüncesini benimseyen kişiler için idealdir.Finansal dalgalanmalar,dönemsel zorluklar yaşansa bile bu sistemin amacı herkesin yaşlılık döneminde rahat yaşaması amacına hizmet etmektedir.

Bireysel emeklilik sistemi içerisinde son yapılan değişiklikle 45 yaşından küçük olanlar için bireysel emeklilik sigortası zorunlu hale getirilmiştir. Yani kişinin isteği aranmaksızın kişi bireysel emeklilik sigortası sistemi içerisinde yer alacak.Daha öncesinden kendi isteğiyle bireysel emekliliğe başvuranlar kendi istekleri doğrultusunda iki farklı bireysel emeklilik ödemesine devam edebileceği gibi dilerse de iki tane de ayrı   bireysel emeklilik poliçesini birleştirebilecek.

Sistemde yapılan bu yeni değişiklikle sisteme ilk etapta tam yedi milyon civarı memur kişinin otomatik olarak giriş yapması bekleniyor.Sisteme kayıt olmanın avantajları da vardır. Sisteme geçiş yapan kişilere sağlanan en büyük kolaylık sisteme dahil olan yeni kişilere ilk aylık süre içerisinde tekrar sistemden ayrılma hakkının tanınmasıdır.Tabi ki sistemde çıkmak isteyenleri ikna etme çabaları bulunmaktadır. Sistem çıkmayı isteyen kişileri sistemde kalmasını ikna etmek isteyen devlet sisteme yeni giriş yapanların bireysel hesaplarına bin liralık bonus yüklemesi yapıyor.

Sistemin belli kuralları vardır muhakkak. Eğer 56 yaş sınırına varmadan sistemden ayrılma isteği varsa daha önce sisteme dahil olurken kendisine verilen bin liralık bonus para kendisinden geri verilmesi istenir.Bu da şu anlama geliyor sistemden emekli olmak isteyen kişiler sistemde en az 10 yıl kalması gerekiyor.  Sistemde kaldıkça bin liradan alınan ödül miktarı değişmektedir. Şu şekilde daha anlaşılır olacak  sistemde 4 yıl kalanlar için sistem yüzde 20 oranında ki 200 lirayı alabilecekler.

 

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler