Yurt Dışı Gündeliklerine Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı

Yurt dışı gündeliklerde her ülkedeki kalış mühleti için o ülkeye ait gündelik fiyat temel alınacak Yurt dışına yahut yurt dışında iken öteki bir …

Yurt dışı gündeliklerde her ülkedeki kalış mühleti için o ülkeye ait gündelik fiyat temel alınacak

Yurt dışına yahut yurt dışında iken öteki bir yere, daima yahut süreksiz bir vazifeyle ya da tedavi maksadıyla gönderilenlerin, gidiş ve dönüşleri ile tedavi ve süreksiz görevlendirme müddetlerinde verilecek gündeliklere ait asıllar belirlendi.

1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren karara nazaran, birden fazla ülkeyi kapsayacak yurt dışı süreksiz misyon seyahat ve ikametlerde, her ülkedeki kalış müddeti için o ülkeye ait gündelik fiyatı temel alınacak.

Harcırah için avans verilecek ise, avansın Türk lirası cinsinden fiyatı, yabancı para cinsinden avans meblağının tahakkuk tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca (TCMB) ilan edilen efektif satış kuruyla çarpılması suretiyle bulunacak. Avans ilgiliye Türk lirası cinsinden ödenecek.

Harcırah için avans verilmemişse yurt dışı gündeliklerinin Türk lirası cinsinden fiyatı, yabancı para cinsinden gündelik meblağının beyanname düzenleme tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca ilan edilen Döviz satış kuruyla çarpılmasıyla belirlenecek.

Süreksiz misyon ile yabancı ülkelere gönderilenlere, özel muahedeleri mucibince yabancı devlet, memleketler arası kuruluş yahut resmi başka kuruluşlar tarafından ödeme yapıldığı takdirde bu ödemeler gündeliklerinden indirilecek.

Kurumlar, hizmetin özellikleri, mevcut ödenek fiyatı, yabancı devlet, memleketler arası kuruluş, resmi yahut özel öbür kurum ve kuruluşlar tarafından ödeme yapılması, vazife yerinde fiyatsız yahut düşük fiyatlı yatacak yer temin edilmesi, yemek gereksinimlerinin kısmen yahut büsbütün karşılanması üzere konuları dikkate almak suretiyle, belirlenen meblağlardan daha aşağı meblağda gündelik ödeyebilecek.

Yurt dışına yahut daima vazifeyle yurt dışında iken diğer ülkelere süreksiz vazifeyle gönderilenlere, Türkiye’den yahut daima misyonla bulundukları ülkelerden her çıkışlarında, seyahat ve ikamet müddetinin birinci 10 günü için ödenecek gündelikler, belirlenen meblağların yüzde 50 artırılmasıyla belirlenecek.

Karar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Yapılacak Seyahatlerde Verilecek Gündeliklere Dair Karar” kararları uygulananlara, staj ve tahsil maksadıyla yurt dışına gönderilenlere (gidiş ve dönüş yol gündelikleri hariç), Bakanlıklararası Ortak Kültür Komitesi kararıyla yurt dışına gönderilenlere (gidiş ve dönüş yol gündelikleri hariç), 15 Ocak 2010’dan sonra yurt dışına tedavi hedefi ile gönderilen ve tedavileri Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından karşılananlara uygulanmayacak.

Kararın ekinde, yurt dışına gönderilenlerin, gidiş ve dönüşleri ile tedavi ve süreksiz görevlendirme müddetlerinde verilecek gündeliklerin yabancı para cinsinden meblağları yer aldı. Kelam konusu meblağlar, her bir ülke için o ülkenin para ünitesine nazaran başka ayrı belirlendi. ​​​​​​​

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yurt-disi-gundeliklerine-dair-cumhurbaskani-karari-resmi-gazete-de-yayimlandi-2273733

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler