Yunanistan’dan Doğu Akdeniz ve Ege için görüşme teklifi

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis temsilcilere yaptığı bir konuşmada, Yunanistan’ın milletlerarası hukuk çerçevesinde Ege ve Doğu Akdeniz …

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis temsilcilere yaptığı bir konuşmada, Yunanistan’ın milletlerarası hukuk çerçevesinde Ege ve Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge hudutlarını Türkiye ile görüşmeye istekli olduklarını belirtti.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis temsilcilere yaptığı bir konuşmada, “Uluslararası Hukuk çerçevesinde Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge sonlarını görüşmeye istekliyiz.” dedi.

İki ülke ortasındaki istikşafi görüşmelerin 25 Ocak’ta yine başlaması planlanıyor. Ülkelerin egemenlik hakları ve memleketler arası mutabakatların müzakerelere husus olmayacağını vurgulayan Mitsotakis, “Görüşmeleri optimistlikle, özgüvenle ve umutla yürütücez lakin naif olmayacağız.” dedi.

Türkiye ve Yunanistan, Ege problemlerine her iki tarafın da kabul edebileceği, “adil, kalıcı ve kapsamlı” tahlil için taban hazırlamak emeliyle istikşafi görüşmelere 12 Mart 2002’de Ankara’da başlamıştı.

İki ülkenin dışişleri bakanlarının müsteşarları ortasında yürütülen görüşmelerin sonuncusu olan 60. tıp, 1 Mart 2016’da Atina’da yapılmıştı. Periyodun Yunan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş fakat istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yunanistan-dan-dogu-akdeniz-ve-ege-icin-gorusme-teklifi-2272907

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler