Yıl sonu enflasyon beklentisi %13’ün üzerine çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçek ve finans bölümünden iştirakçilerin beklentilerinin derlendiği beklenti anketinin …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçek ve finans bölümünden iştirakçilerin beklentilerinin derlendiği beklenti anketinin Nisan ayı sonuçları yayımlandı

Mart ayında kurda yaşanan sert yükseliş sonrasında enflasyon beklentileri de üst taraflı revize edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi’ne nazaran Nisan’da yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13,12 olarak belirlendi. Bir evvelki anket periyodunda bu beklenti yüzde 11,54 oldu.

Finans, gerçek kesim ve profesyonellerden oluşan 88 iştirakçiyle yapılan ankette 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 11,26 oldu. Mart ayı anket devrinde bu beklenti yüzde 10,47 olarak kaydedilmişti.

Döviz kuru beklentisinde süratli yükseliş

TCMB Beklenti Anketi’nde yıl sonu Dolar/TL kuru beklentisine ait süratli yükseliş dikkat çekti. Buna nazaran Nisan anketinde yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi 8,5749 olarak kaydedildi. Mart anketinde bu beklenti 7,9455 olmuştu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir evvelki anket periyodunda 8,20 TL iken, bu anket devrinde 8,78 TL olarak gerçekleşti.

Büyümede sonlu revize

2021 yılı büyüme beklentisi bir evvelki anket periyodunda yüzde 4,4 iken, bu anket devrinde yüzde 4,3 oldu. 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir evvelki anket periyoduna nazaran değişmeyerek yüzde 4,2 olarak gerçekleşti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/enflasyon-beklentileri-2278181

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler