Yenilenebilir güçte yeni alım ve yerli katkı fiyatları belirlendi

Yenilenebilir Güç Kaynak (YEK) evraklı üretim tesisleri için uygulanacak YEK Destekleme Düzeneği (YEKDEM) alım ve yerli katkı fiyatları ile …

Yenilenebilir Güç Kaynak (YEK) evraklı üretim tesisleri için uygulanacak YEK Destekleme Düzeneği (YEKDEM) alım ve yerli katkı fiyatları ile uygulama mühletleri tespit edildi ve karar Resmi Gazete’de yayımlandı

Yenilenebilir Güç Kaynak (YEK) dokümanlı üretim tesisleri için uygulanacak YEK Destekleme Düzeneği (YEKDEM) alım ve yerli katkı fiyatları ile uygulama müddetleri tespit edildi.

Bahse ait Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, 1 Temmuz 2021’den 31 Aralık 2025’e kadar işletmeye girecek YEK evraklı üretim tesisleri için uygulanacak YEKDEM fiyatı kilovatsaat başına hidroelektrik üretim tesisi için 40 kuruş, rüzgar ve güneş gücüne dayalı üretim tesisi için 32 kuruş, jeotermal gücüne dayalı üretim tesisi için 54 kuruş ve biyokütleye dayalı üretim tesislerinde çöp gazı yahut atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan eserlerden elde edilen kaynaklar için 32 kuruş, biyometanizasyon için 54 kuruş, termal bertaraf için 50 kuruş olarak belirlendi.

YEKDEM fiyatı uygulama mühletinin 10 yıl olacağı bu tesisler için yerli katkı fiyatının kilovatsaat başına 8 kuruş, yerli katkı uygulama mühletinin ise 5 yıl olmasına karar verildi.

Fiyatlar üçer aylık periyotlar halinde güncellenecek

Kelam konusu periyotta işletmeye girecek YEK evraklı üretim tesisleri için belirlenen bu fiyatlar, 1 Ocak 2021’den itibaren başlamak ve kaynak bazında olmak üzere üçer aylık devirler halinde ve birincisi 1 Nisan 2021’de olmak üzere her yıl ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında belirlenen metoda nazaran güncellenecek.

YEKDEM fiyatlarının güncellenmesinde dolar/sent olarak da üst hudut uygulanacak.

Kelam konusu üst hudut kilovatsaat başına hidroelektrik üretim tesisleri için 6,40 dolar/sent , rüzgar ve güneş gücüne dayalı üretim tesisleri için 5,10 dolar/sent, jeotermal gücüne dayalı üretim tesisleri için 8,60 dolar/sent ve biyokütleye dayalı üretim tesislerinde çöp gazı yahut atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan eserlerden elde edilen kaynaklar için 5,10 dolar/sent, biyometanizasyon için 8,60 dolar/sent, termal bertaraf için 8 dolar/sent olarak uygulanacak.

YEKDEM kapsamında elektriğin kilovatsaatine rüzgar ve hidroelektrik için 7,3 dolar/sent, jeotermal için 10,5 dolar/sent, biyokütle ve güneş için de 13,3 dolar/sent teşvik veriliyordu. Teşvikler, yerli ekipman kullanımına nazaran değişiklik gösterebiliyordu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yenilenebilir-enerjide-yeni-alim-ve-yerli-katki-fiyatlari-belirlendi-2273730

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler