Yellen’dan ‘tam istihdam’ öngörüsü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, teşvik paketinin hayata geçirilmesiyle birlikte ABD’nin 2022 yılında tam istihdama dönebileceğini söyledi …

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, teşvik paketinin hayata geçirilmesiyle birlikte ABD’nin 2022 yılında tam istihdama dönebileceğini söyledi belirtti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kâfi koronavirüs teşvik paketinin hayata geçirilmesi durumunda ülkesinin 2022 yılında tam istihdama dönebileceğini, aksi takdirde istihdamda ve iktisatta yavaş toparlanmayı riske edeceğini söyledi. CBS’e röportaj veren Yellen “İstihdam piyasasında istikrarın kaybolmasından korkuyorum” açıklamasını yaptı.

Yellen düşük maaşlı çalışanların, azınlıkların ve bayanların uzayan ekonomik yavaşlamadan en çok ziyanı görecek kümeler olacağını lisana getirdi. Yellen “İstihdam piyasasında tabansız bir kuyudayız. Almamız gereken çok yol var” tabirlerini kullandı.

Yellen CNN’e verdiği demeçte yetersiz bir dayanak paketi durumunda istihdam piyasasının toparlanmasının 2025’e kadar
sarkabileceğini belirtti. Yellen, ABD Lideri Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin direkt istihdama yönelik olmadığını kabul etse de “Harcama paketi çalışan talebi yaratacaktır” dedi.

Geçen hafta eski Hazine Bakanı Larry Summers Washington Post’ta yayımlanan yazısında, Biden’ın kurtarma paketinin çok büyük olduğunu ve enflasyon dahil olmak üzere “büyük riskler” taşıdığını yazdı. Yellen, ise bu tenkide yetersiz bir paket karşısında ekonomik risklerin çok daha büyük olabileceğine vurgu yaparak cevap verdi.

Yellen “Eğer enflasyon sorun olursa enflasyon riskiyle gayret edecek araçlara sahibiz. Hazine Bakanı olarak iktisada yönelik tüm riskleri düşünmek zorundayım” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yellen-dan-tam-istihdam-ongorusu-2274193

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler