Yellen, teşvik paketine takviye isteyecek

ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, Senato’da düzenlenecek bakanlığının onaylanacağı oturumda Lider Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık …

ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, Senato’da düzenlenecek bakanlığının onaylanacağı oturumda Lider Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin desteklenmesini önereceği belirtildi. Daha evvel çıkan haberlerde Yellen’ın doların…

1,9 trilyon dolarlık koronavirüs tedbir paketi ile iş başı yapacak Biden’ın iktisat gündemine ait ipuçları Hazine Bakanlığı misyonunu yürütecek Janet Yellen’ın Senato onay oturumunda ortaya çıkacak.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara nazaran Yellen, Senato’ya Biden’ın tedbir paketini geçirmelerini önerecek. Düşük borçlanma maliyetlerinin bu tip paketleri geçirmek için fırsat olduğunu düşünen Yellen, bilhassa Senato Cumhuriyetçilerinin muhalefetiyle müsabakası mümkün olan bir paketi pazarlayacak.

Biden’ın paketinde minimum fiyatın yükseltilmesi, aile ve sıhhat müsaadelerinin genişletilmesi üzere Cumhuriyetçileri ürkütecek toplumsal tedbirler bulunuyor. Yellen’ın konuşmasında ayrıyeten ABD’nin, pandeminin çok öncesinde gelir eşitsizliğinden muzdarip olduğunu da vurgulaması bekleniyor.

WSJ: Yellen rekabet avantajı için doları zayıflatmayacağını söyleyecek

Yellen’ın bakanlığının onaylanacağı sunumda dolar üzerine yaklaşımını açıklayacağı da ABD basınına yansımıştı.

Janet Yellen, Wall Street Journal gazetesinin haberine nazaran, doların bedelinin piyasalarca belirleneceğini ve ABD’nin rekabet avantajı için doları zayıflatmayacağını söyleyecek.

Yellen’ın sunumu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara atıfta bulunan WSJ, senatörler tarafından kur siyasetinin sorulması durumunda Yellen’ın “ABD dolarının ve öteki para ünitelerinin kıymetinin piyasalarda belirlenmesi gerekir. Piyasalar ekonomik performansa ve global iktisada nazaran para ünitelerinde gerekli ayarlamaları yapacaktır” açıklamasını yapacağını yazdı.

Yellen’ın ayrıyeten rekabet avantajı sağlamak için ABD’nin daha zayıf bir para ünitesi hedeflemeyeceğini ve öteki ülkelerin de bu tip teşebbüslerine karşı durulacağını vurgulaması bekleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yellen-tesvik-paketine-destek-isteyecek-2272790

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler