Yellen: Kripto paralar ve sanal varlıkların berbata kullanımı büyüyen bir sorun

ABD Hazine Bakanlığı, finansal kesim inovasyon siyasetine ait yuvarlak masa toplantısı düzenledi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paralar …

ABD Hazine Bakanlığı, finansal kesim inovasyon siyasetine ait yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paralar ve sanal varlıkların berbata kullanımının büyüyen bir sorun olduğunu belirterek, “sorumlu inovasyona” muhtaçlık olduğunu söz etti.

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, siyaset yapıcılar, regülatörler ve özel kesimden uzmanların bir ortaya geldiği toplantıda Amerikan finans sisteminin bütünlüğünü muhafazaya yönelik teknoloji tahlillerine odaklanıldığı aktarıldı.

– “Risk patlamasının ortasındayız”

Hazine Bakanı Yellen, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, dolandırıcılık, kara para aklama, terör finansmanı ve bilgi kapalılığıyla ilgili bir risk patlamasının ortasında olunduğuna dikkati çekti.

Koronavirüs salgınının hayatın büyük bir kısmını çevrimiçi ortama taşıdığına işaret eden Yellen, hataların da bununla birlikte hareket ettiğini kaydetti.

Yellen, toplumu ayakta tutan kurumları gaye alan daha çok ve karmaşık siber akınlara şahit olunduğunu belirterek, “Kripto paralar ve sanal varlıkların berbata kullanımı büyüyen bir sorun.” değerlendirmesinde bulundu.

– İnovasyon vurgusu

Kripto paraların çevrimiçi uyuşturucu kaçakçılarının karlarını aklamak için kullanıldığını ve terörizmi finanse etmek için bir araç olduğuna işaret eden Yellen, kurumların bu üzere cürümlerle gayrette değerli rol oynadığını, özel dalın makus aktörlerin mevcut teknolojileri berbata kullanmasını engellemenin yollarını bularak muazzam kaynaklara yatırım yaptığını aktardı.

Yellen, inovasyonun bu meseleleri çözmeye yardımcı olabileceğini belirterek, “İnovasyon yalnızca makûs aktörlere karşı korunmak için bir kalkan olmamalıdır. İnovasyon tıpkı vakitte daha fazla insanın daha yüksek bir ömür kalitesine ulaşmasına yardımcı olmak için bir merdiven olmalıdır.” sözünü kullandı.

Sorumlu inovasyona olduğu kadar adil inovasyona da muhtaçlık olduğunu vurgulayan Yellen, bunların finansal sistemin ve çağdaş bilgi teknolojisinin yararlarını daha fazla şahsa sunmaya yardımcı olabilecek araçlar olduğunu kaydetti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yellen-kripto-paralar-ve-sanal-varliklarin-kotuye-kullanimi-buyuyen-bir-sorun-2274427

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler