Yellen global taban kurumlar vergisi daveti yapacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen şirketlerin vergi cennetleri olarak bilinen bölgelere kaçmasının önüne geçmek hedefiyle global minimum kurumlar …

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen şirketlerin vergi cennetleri olarak bilinen bölgelere kaçmasının önüne geçmek hedefiyle global minimum kurumlar vergisi önerisi yapacak

Mevzuya yakın kaynaklara nazaran ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bugünkü konuşmasında global seviyede taban kurumlar vergisi oranı davetinde bulunacak.

Yellen bu teklifiyle şirketlerin ’vergi cenneti’ olarak bilinen bölgelere kaçışının önüne geçmek istiyor.

Axios’ta yer alan habere nazaran Yellen’in bugün Chicago Konseyi’nde “Rekabet gücü, ABD merkezli şirketlerin global birleşme ve satın alma tekliflerinde öbür şirketlere karşı nasıl davrandıklarından daha ziyadesiyle ilgilidir. Bu, hükümetlerin temel kamu mallarına yatırım yapmak ve krizlere karşılık vermek için geliri gereğince artıran istikrarlı vergi sistemlerine sahip olmasını ve tüm vatandaşlara hükümetin finansman yükünü adil biçimde paylaşmasını sağlamakla ilgilidir” açıklamasını yapması bekleniyor.

ABD Lideri Joe Biden’in geçen hafta açıkladığı 2.25 trilyon dolarlık altyapı programı vergi oranlarında artışı da kapsıyor. Yeni programda kurumlar vergisi yüzde 21’den yüzde 28’e çıkarılıyor. Lider Trump devrinde kurumlar vergisi yüzde 35’ten düşürülmüştü.

Biden hükümeti global minimum kurumlar vergi oranını yüzde 13’ten yüzde 21’e yükseltmeyi planlıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yellen-kuresel-asgari-kurumlar-vergisi-cagrisi-yapacak-2277895

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler