Yellen: G20 ülkeleriyle birlikte global taban kurumlar vergisi üzerinde çalışıyoruz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Chicago Global Bağlar Kurulu tarafından düzenlenen aktiflikte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası …

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Chicago Global Bağlar Kurulu tarafından düzenlenen aktiflikte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası global toparlanmaya ait değerlendirmelerde bulundu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G20 ülkeleriyle birlikte global taban kurumlar vergisi üzerinde çalıştıklarını belirterek, global iktisadın çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, inovasyonu, büyümeyi ve refahı teşvik etmesini sağlamak için global bir taban vergi kullanılabileceğini söyledi.

ABD’nin dünya ile ekonomik alakalarına rehberlik eden 3 temel amaca dikkati çeken Yellen, bunlardan birincisinin ABD iktisadına yarar sağlayan istikrarlı ve büyüyen bir dünya iktisadı olduğunu vurguladı.

Yellen, güçlü bir dünya iktisadını sağlamaya çalışırken finansal istikrara yönelik mevcut ve mümkün risklere karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

Mali dayanağı erken çekmeme uyarısı

İkinci amacın yoksullukla çaba ve daha kapsayıcı global ekonomiyi teşvik etmek olduğunu kaydeden Yellen, harekete geçilmezse varlıklı ve fakir ülkeler ortasında derinleşen bir global ayrışma olabileceğini lisana getirdi.

Yellen, gelişmiş iktisatların zafer ilan etmesi için şimdi çok erken olduğunu vurgulayarak, “Ortaklarımızı güçlü mali takviyeye devam etmeye, güçlü toparlanmayı teşvik etmek ve global dengesizliklerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olmak için dayanağı çok erken çekmekten kaçınmaya çağırıyorum.” dedi.

Fakir ülkelerin krizi atlatmasına yardımcı olabilmek için öncelikle aşıların ve testlerin olabildiğince erişilebilir olmasını sağlayarak salgının durdurulması gerektiğini anlatan Yellen, düşük gelirli ülkelerin sıranın gerisine düşme riskiyle karşı karşıya bulunduğunu ve mevcut süratte 2023 yahut 2024’e kadar aşılama kapsamına giremeyebileceklerine dikkati çekti.

Yellen, düşük gelirli ülkelerin aşı alımlarını garanti altına almak, üretim eksikliklerini gidermek ve yurt içi piyasaya sürmeyi finanse etmeleri için daha fazla çalışma ve finansmana gereksinim olduğunun altını çizdi.

Bir başka global zorluk teknolojik değişime ahenk

Üçüncü olarak zorlukların global olduğunu vurgulayan Yellen, Kovid-19’un salgına yönelik müdahalelerin global iş birliği gerektirdiğini açıkça gösterdiğine ve gelecek şoklara karşı hazırlıklı bulunabilmek için ortaklarla birlikte çalışıldığına işaret etti.

Yellen, karşılaşılan bir başka global zorluğun teknolojik değişime nasıl ahenk sağlanacağı olduğunu fakat dijitalleşmenin eşitsizliği ve siber güvenliğe ait telaşları artırdığını anlattı.

Ucuz, anlık ve muteber ticari ve finansal süreçler için dijital finansta inovasyonu teşvik etmek üzere yurt içinde ve müttefiklerle yakın formda çalışacağını kaydeden Yellen, tıpkı vakitte bu yeni teknolojilerin kullanımının tabiatında bulunan riskleri ve tehditleri hesaba katmak için yasal ve düzenleyici çerçevelerin modernize edilmesi için de çalışacaklarını lisana getirdi.

“Küresel taban kurumlar vergisi için G20 ile çalışıyoruz”

Yellen, birbirine bağlı dünyanın bir öbür sonucunun da 30 yıldır süren kurumlar vergisi oranlarını düşürme yarışı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Rekabetçilik, ABD merkezli şirketlerin global birleşme ve devralma tekliflerinde öbür şirketlere karşı nasıl davrandıklarından daha ziyadesiyle ilgilidir. Bu, hükümetlerin temel kamu mallarına yatırım yapmak ve krizlere karşılık vermek için kâfi geliri sağlayan istikrarlı vergi sistemlerine sahip olmasını ve tüm vatandaşların hükümetin finansman yükünü adil bir halde paylaşmasını sağlamakla ilgilidir.”

Global minimum kurumlar vergisi oranını belirlemek için G20 ülkeleriyle birlikte çalıştıklarını belirten Yellen, “Küresel iktisadın çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, inovasyonu, büyümeyi ve refahı teşvik etmesini sağlamak için birlikte global bir taban vergi kullanabiliriz.” diye konuştu.

Yellen, dünyanın karşı karşıya bulunduğu en büyük uzun vadeli tehdidin iklim değişikliği olduğuna dikkati çekerek, finansal kurumların, düzenleyicilerin ve yatırımcıların şuurlu kararlar alabilmeleri için iklim riskinin finansal sisteme entegre edilmesini sağlamak üzere çalıştıklarını kelamlarına ekledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yellen-g20-ulkeleriyle-birlikte-kuresel-asgari-kurumlar-vergisi-uzerinde-calisiyoruz-2277911

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

OECD İstanbul Merkezi açıldı


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) dünya genelindeki 5. bölgesel merkezi olarak Türkiye’yi ve ...