Yellen dolar vurgusuyla başlayacak

ABD’de yeni devir Hazine Bakanlığı için belirlenen eski Fed Lideri Janet Yellen, doların bedelini piyasanın belirleyeceği vurgulamaya …

ABD’de yeni devir Hazine Bakanlığı için belirlenen eski Fed Lideri Janet Yellen, doların bedelini piyasanın belirleyeceği vurgulamaya hazırlanıyor. Yellen’ın sunum yapacağı bakanlık onayına ait oturum Salı günü gerçekleştirilecek

ABD’de Lider Biden’ın Hazine Bakanı olarak belirlediği Janet Yellen’ın bakanlığının onaylanacağı sunumda dolar üzerine yaklaşımını açıklayacağı söz edildi.

Janet Yellen, Wall Street Journal gazetesinin haberine nazaran, doların pahasının piyasalarca belirleneceğini ve ABD’nin rekabet avantajı için doları zayıflatmayacağını söyleyecek.

Bu hafta salı günü ABD Senatosu’nda Yellen’ın Hazine Bakanlığı vazifesinin onay oturumu yapılacak. Yellen’ın oturumda onayı basitçe kazanması bekleniyor.

Yellen’ın sunumu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara atıfta bulunan WSJ, senatörler tarafından kur siyasetinin sorulması durumunda Yellen’ın “ABD dolarının ve öteki para ünitelerinin pahasının piyasalarda belirlenmesi gerekir. Piyasalar ekonomik performansa ve global iktisada nazaran para ünitelerinde gerekli ayarlamaları yapacaktır” açıklamasını yapacağını yazdı.

Yellen’ın ayrıyeten rekabet avantajı sağlamak için ABD’nin daha zayıf bir para ünitesi hedeflemeyeceğini ve öteki ülkelerin de bu tip teşebbüslerine karşı durulacağını vurgulaması bekleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yellen-dolar-vurgusuyla-baslayacak-2272725

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Avrupa’da aşı savaşları

Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştiren İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca, AB'ye daha evvel belirlenen dozdan daha azını vereceğini ...