Yellen, Çin’i kur manipülatörü olarak etiketlemeyecek

Donald Trump devrinde ABD ile Çin ortasındaki iktisat bağlantıları geren ögelerden biri olan Çin’e yönelik kur manipülatörü suçlamasında ABD …

Donald Trump devrinde ABD ile Çin ortasındaki iktisat bağlantıları geren ögelerden biri olan Çin’e yönelik kur manipülatörü suçlamasında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın tansiyonu düşürecek bir adım atması bekleniyor

ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin ile yüksek tansiyon periyodunda yeni bir cephe açmayacak üzere gözüküyor.

Bloomberg’in haberine nazaran Yellen ABD Hazinesi’nin altı aylık kur raporunda Çin’i “kur manipülatörü” olarak ilan etmeyecek. Raporun perşembe günü açıklanması bekleniyor.

Evvelki lider Donald Trump periyodunda ABD Hazinesi, 2019 ortasında sürpriz bir formda Çin’i kur manipülatörü olarak ilan etmiş, akabinde ticaret görüşmelerinde elde edilen ödünler sonucu beş ay sonra bu etiketi kaldırmıştı.

Yellen’ın takımı ayrıyeten Trump idaresi tarafından ülkelerin daha kolay kur manipülatörü ilan edilmesini sağlayan düzenlemenin de geri alınmasını tartıştı.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara nazaran Trump periyodu düzenlemesinin geri alınması durumunda kur manipülatörü listesindeki ülke sayısı yarı yarıya azalabilir.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yellen-cin-i-kur-manipulatoru-olarak-etiketlemeyecek-2278341

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler