Yellen: ABD’deki daha güçlü büyüme, global görünüme olumlu yayılacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen “Ekonomik Toparlanma: Yeşil, Sağlam ve Kapsayıcı …

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen “Ekonomik Toparlanma: Yeşil, Sağlam ve Kapsayıcı Geleceğe Doğru” başlıklı aktiflikte konuştu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iktisatta süratli bir toparlanma beklediklerini, ABD’deki daha güçlü bir büyümenin olumlu bir biçimde tüm global görünüme yayılacağını söyledi.

Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Dünya Bankası Lideri David Malpass ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen “Ekonomik Toparlanma: Yeşil, Güçlü ve Kapsayıcı Geleceğe Doğru” başlıklı aktiflikte konuştu

ABD Hazine Bakanı Yellen, iktisatta süratli bir toparlanma beklediklerini, gelecek yıl tam istihdama dönmeyi umduklarını kaydetti.

Yellen, “Yurt içinde yaptıklarımızın tüm global topluma yardımcı olduğunu düşünüyorum. ABD’deki daha güçlü büyüme, olumlu bir formda tüm global görünüme yayılacak.” dedi.

Salgının tesirlerine karşı sağlanan dayanağın çok çabuk geri çekilmemesi gerektiğini vurgulayan Yellen, global iktisadın büyümesi maksadıyla toparlanmayı desteklemeye devam etmek için mali ve para siyasetini kullanacak kapasitesi olan tüm gelişmiş ülkeleri teşvik edeceklerini söz etti.

Yellen, global olarak yoksullukla çabada on yıllarca süren ilerlemeyi sağlamanın ve varlıklı ile yoksul ülkeler ortasındaki gelir uçurumunu kapatmaya çalışmanın gelişmiş ülkelerin sorumluluğunda olduğunu düşündüğünü aktardı.

İklim değişikliğinin de global bir sorun olduğuna işaret eden Yellen, ABD Lideri Joe Biden’ın iklim gündemine odaklandığını, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma amaçlarının yanı sıra iklim maksatlarına de ulaşmalarına yardımcı olunduğundan emin olunması gerektiğinin altını çizdi.

İklim risklerinin makroekonomik ve finansal istikrar için büyüyen bir tehdit

IMF Lideri Georgieva ise dünya iktisadının daha sağlam bir tabanda olduğuna işaret ederek, toparlanmanın ilerlediğini ve ABD’nin toparlanma beklentilerini artırmak için attığı adımların tüm dünyaya yardımcı olduğunu söyledi.

İklim risklerinin makroekonomik ve finansal istikrar için büyüyen bir tehdit olduğuna dikkati çeken Georgieva, iklimle ilgili riskleri, değerlendirmelerine entegre ettiklerini anlattı.

Georgieva, “Ülkeler, iklim siyasetlerini makroekonomik siyasetlerine entegre etme maharetlerini hızlandırmalı.” dedi.

Yeşil yatırım atağının 15 yılı aşkın bir müddette büyümeyi yüzde 0,7 artırabileceğini belirten Georgieva, yeşil, akıllı ve kapsayıcı bir gelecek için işbirliğinin değerini vurguladı.

Salgının direkt tesirlerinden en besbelli olanı eşitsizlik

Dünya Bankası Lideri Malpass da dünyanın Kovid-19, iklim değişikliği, artan yoksulluk ve eşitsizlik ile birçok ülkede artan kırılganlık ve şiddet dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu aktardı.

Eşitsizliğin Kovid-19 salgının direkt tesirlerinden en bariz olanı olduğunu belirten Malpass, eşitsizliğin aşılamalara, varlıktaki ağırlaşmaya, mali teşviklerin ve varlık alımlarının eşitsiz tesirine ve bilhassa en fakir ülkelerdeki beşerler için borçlu-alacaklı ilgilerindeki dengesizliğe kadar uzandığını anlattı.

Malpass, Dünya Bankası’nın halihazırda 10’u onaylanmış, 10’u nisanda planlanan ve 30’u mayıs ile haziran beklenen toplam 50 ülkede yaklaşık 4 milyar dolarlık aşı finansman operasyonunu hayat geçirdiğini lisana getirdi.

Pek çok gelişmekte olan ülkenin salgına sürdürülemez borç düzeyleriyle girdiğine de dikkati çeken Malpass, borç servisini askıya alma teşebbüsünü gerçekleştirmek ve borç kontratlarında şeffaflığı artırmak için çalıştıklarını kaydetti.

Malpass, yeni bir iklim değişikliği aksiyon planını da tamamladıklarına dikkati çekerek, bunun son iki yıldaki rekor iklim finansmanının üzerine inşa edilen büyük bir adımı atmayı içerdiğini söz etti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yellen-abd-deki-daha-guclu-buyume-kuresel-gorunume-olumlu-yayilacak-2278009

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler