Yapılandırmada müracaat ve birinci taksit müddeti uzatıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla yapılandırmada müracaat ve birinci taksit mühleti 1 ay uzatıldı. Gelir Yönetimi Başkanlığı …

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla yapılandırmada müracaat ve birinci taksit mühleti 1 ay uzatıldı. Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın son datalarına nazaran 17 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında 28 Aralık…

Yapılandırma kanununda yapılan düzenlemeyle 31 Aralık’ta bitecek olan müracaat mühleti ve 31 Ocak olarak öngörülen birinci taksit müddeti 1 ay uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına nazaran 7256 sayılı yapılandırma kanununun 3. ve 4. unsurunda yer alan müracaat ve birinci taksit ödemeleri müddetlerinin anılan unsurlarda belirtilen müddetlerin bitiminden itibaren 1 ay uzatılmasına karar verildi.

Kelam konusu unsurlarda, yasa kararlarından yararlanmak isteyen borçluların; 31 Aralık’a kadar ilgili yönetime müracaatta bulunmaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, vilayet özel yönetimlerine, belediyelere ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek fiyatların birinci taksitinin 31 Ocak 2021 tarihine kadar, Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek fiyatların birinci taksitinin ise 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödenmesi öngörülüyordu.

6 milyon 575 bin mükellef başvurdu

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın son bilgilerine nazaran 17 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında 28 Aralık itibariyle 6 milyon 575 bin mükellef müracaat yaptı. Bu kapsamda 7 milyon 330 bin yapılandırma belgesi oluşturulurken, 40 günlük süreçte 76 milyar 45 milyon 643 bin liralık alacak yapılandırılmış oldu. Mükellefler, bugüne kadar 1 milyar 280 milyon lira ödeme yaptı.

Kanun kapsamında yapılandırmaya başvuran ve peşin ödeme gerçekleştiren mükellefler, neredeyse vergi borçlarının yalnızca anaparasını ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya bulunuyor.

Kanun kapsamında birikmiş vergi borçlarının mevcut vergi ziyaı cezaları silinirken hesaplanan gecikme faizi ve artırımları ise ilgili periyotlarda geçerli olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları uygulanarak yine yapılandırılıyor.

Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Şubat 2021’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE meblağından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılıyor.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yapilandirmada-basvuru-ve-ilk-taksit-suresi-uzatildi-2271671

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler