Yapılandırmada müracaat için son 3 gün

Yapılandırılan alacaklara karşılık 3 milyar 678 milyon liralık tahsilat gerçekleştirildi Vergi ve öbür birtakım alacakların tekrar …

Yapılandırılan alacaklara karşılık 3 milyar 678 milyon liralık tahsilat gerçekleştirildi

Vergi ve öbür birtakım alacakların tekrar yapılandırılması emeliyle çıkarılan düzenleme kapsamında müracaatta son 3 güne girilirken, bugüne kadar 105 milyar 712 milyon liralık alacak yapılandırıldı.

Kanundan yararlanmak için vergi dairelerine 7 milyon 349 bin mükellef müracaatta bulundu, bu kapsamda 8 milyon 770 bin dilekçe sürece alındı.

Bugüne kadar 105 milyar 712 milyon lira alacak yapılandırılırken, alacaklara karşılık 3 milyar 678 milyon lira tahsilat gerçekleştirildi.

Yapılandırmada müddet uzatılmayacak

17 Şubat 2020 tarihinde yürürlüğe giren kelam konusu Kanun kararlarından yararlanmak isteyenlerin 1 Şubat 2021 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar ilgili vergi dairelerine müracaatta bulunmaları gerekiyor.

Müracaatlar, Gelir Yönetimi Başkanlığının internet adresi “www.gib.gov.tr” yahut “e-devlet – www.turkiye.gov.tr” üzerinden, vergi dairesine gelerek yahut posta yoluyla da yapılabiliyor.

Yasal olarak bu müddetin uzatılması mümkün olmazken, vatandaşların son günü beklemeden müracaatlarını yapmaları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle müracaatların vergi dairelerine gidilmeksizin, elektronik ortamda yapılması sıhhat açısından ehemmiyet arz ediyor.

Ödemeler için son gün 1 Mart

Vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin birinci taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Mart 2021 Pazartesi gününe kadar yapmaları gerekiyor.

Yapılandırılan borçların peşin olarak kelam konusu tarihine kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE meblağından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim imkanı sağlanacak.

Ödemeler, kredi kartı yahut banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yahut mutabakatlı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yapilandirmada-basvuru-icin-son-3-gun-2273731

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler