Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığı ve Mobil Şubesi Şifre Alma Nasıl Yapılır?

Yapı kredi bankası hem internet bankacılığı hizmetini verirken hem de mobil şubesi uygulamasını oluştururken şifre alma konusunda müşterilerini kendi oluşturmuş oldukları şifrelerini kullanmaya yöneltmektedir. Bunun için banka müşterisi ister internet bankacılığını kullansın isterse de mobil şubesi uygulamasını kullansın fark etmez ‘ şifre al/ şifre unuttum ‘ butonu ile bütün hizmetleri bir araya toplamaktadır. Şifre almak isteyen müşteri bu butona basarak bankanın yollamış olduğu tek seferlik şifreyi alabilir. Ancak adından da anlaşılacağı üzere bu şifre sadece müşterinin şifre oluşturabilmek için kullanabileceği bir şifredir. Aynı şifre ile daha sonra yeniden bir işlem gerçekletirilemez.

Botuna tıkladıktan sonra açılan sayfada müşteri internet bankacılığı için işlem yapacağı şifresini kendisi oluşturur. Şifresini oluşturduktan sonra müşteriye bir kullanıcı kodu verilir ve müşteri artık kullanıcı kodu ve kendi oluşturmuş olduğu şifresi ile internet bankacılığı hizmetini kullanabilir.

Yapı Kredi internet Bankacılığı ile Hangi İşlemler Gerçekleştirilmektedir ve Bu işlemler için Neler Gereklidir?

Yapı kredi bankası internet bankacılığı ile 500’e yakın hizmeti 7/24 müşterilerine sunmaktadır. Bu hizmetlerden bireysel bankacılığa dair olanlarını ise şöyle sıralyabiliriz: vadeli ve vadesiz hesapları yönetme, varlık fonlarını, çek ve senetleri yönetme, yeni hesap açma, banka kartı başvurusu, günlük işlem bilgisi talep etme, ödeme planı oluşturma, fatura ödeme, faturasız hatta tl yükleme, vergi ödeme, kurum borcu ödeme, şans oyunları oynama, kira ve düzenli ödeme seçeneği oluşturma, bağış da bulunma, nikit avans talep etme, police ve emeklilik işlemleri, eft, havale, sorgulama ve iptal, yatırımlar için online analist talep etme, araştırma raporları talep etme, hisse senedi, bono tahvil oluşturma. Tüm bunlar müşterinin kendisine ait internet bankacılığı üzerinden yapabileceği işlemler olmaktadır. Üstelik kişi bu işlemleri yaparken zaten şifresi ve kullanıcı kodu ile hesapta tanımlı göründüğü için başka hiç bir bilgiye gerek kalmayacaktır. Ancak eft ve havale işlemlerinde daha önce tanımlanmış bir hesap numarası yoksa bu bilgileri girmek zorundadır.

Yapı Kredi Mobil Şubesi Şifre Alma İşlemlerinden Neden Tek Seferlik Şifre Kullanımı Zorunluluğu Vardır?

BDDK yani Bankacılık Kanun ve Mevzuatları gereği internet bankacılığı kullanmak isteyen müşterilerin tek kullanımlık şifre özelliğini kullanmaları zorunludur. Bu sebepten dolayı 1 Ocak 2010 yılından itibaren Yapı Kredi bankası hem internet bankacılığında hem de mobil şubesi uygulamasında tek kullanımlık şifre uygulamasını zorunlu kılmıştır.Tek kullanımlık şifreyi kullanabilmek için ise uygulama kullanıcıları akıllı cep, akıllı SMS ve mobil imza uygulamalarından en az birisine sahip olması gerekmektedir.

Tek seferlik şifre kullanımının zorunlu tutulmasının sebebi olarak ise müşteri banka hesabı güvenliği oluşturulmasıdır. İnternet bankacılığı uygulamasında yer alan bu özellik ile dolandırıcılık olaylarının ciddi oranda önüne geçilmiştir.

Diğer Bankaların Şifre Alma İşlemleri İçin

Akbank İnternet Bankacılığı ve Mobil Şubesi Şifre Alma Nasıl Yapılır?
Denizbank İnternet Bankacılığı ve Mobil Şube Şifre Alma Nasıl Yapılır?
Garanti Bankası İnternet Bankacılığı ve Mobil Şubesi Şifre Alma Nasıl Yapılır?
İNG Bank İnternet Bankacılığı ve Mobil Şube Şifre Alma Nasıl Yapılır?
İş Bankası İnternet Bankacılığı ve Mobil Şubesi Şifre Alma Nasıl Yapılır?
Odeabank İnternet Bankacılığı ve Mobil Şubesi Şifre Alma Nasıl Yapılır?
Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı ve Mobil Şubesi Şifre Alma Nasıl Yapılır?
QNB Finansbank İnternet Bankacılığı ve Mobil Şubesi (EnPara) Şifre Alma Nasıl Yapılır?
Vakıf Bankası İnternet Bankacılığı ve Mobil Şubesi Şifre Alma Nasıl Yapılır?

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
3 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
akbank_müsteri_hizmetleri_direk_bağlanma_2019
Devamını Oku

Akbank Banka Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma – 2020

Akbank iletişim kanalları dijital ve doğrudan iletişim olmak üzere farklı yöntemler üzerinden müşteri desteği sunar. Mobil ve dijital bankacılık anlayışı sayesinde firma tarafından hem web hem de mobil uygulamalar üzerinden de müşteri desteği sunulmaktadır. Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank, günün her saatinde 7 gün 24 saat müşteri iletişim merkezleri ve müşteri hizmetleri üzerinden yardım sunar.