Yabancıların Türk tahvillerine yönelik iştahı arttı

Pacific Investment Management Co. (Pimco), Amundi ve UBS Asset Management, faiz artırımlarının, tahvil yatırımcılarının iki kıymetli kaygısı olan …

Pacific Investment Management Co. (Pimco), Amundi ve UBS Asset Management, faiz artırımlarının, tahvil yatırımcılarının iki kıymetli kaygısı olan, enflasyon ve kredi büyümesinin suratını azaltmasıyla Türk tahvillerinin çıkarlı bir yıl geçirmelerini…

Dünyanın en büyük ve en düzgün performans gösteren gelişen piyasa tahvil yatırımcılarının kimileri Türk tahvillerinde tekrar yatırım yapmaya başladı.

Bloomberg’in haberine nazaran Türk tahvillerine yönelik iştah artışı, yurtdışı yerleşiklerin Eylül 2018’den bu yana devamlı satış yaptığı bir periyodun akabinde gerçekleşiyor. O devir yurtdışı yerleşikler Türk tahvillerin yüzde 20’sini ellerinde bulunduruyordu. Bu oran kasım ayında yüzde 3,3 ile tüm vakitlerin en düşük düzeyine gerilemişti fakat o periyottan bu yana yükselişe geçti.

Pacific Investment Management Co. (Pimco), Amundi ve UBS Asset Management, faiz artırımlarının, tahvil yatırımcılarının iki kıymetli telaşı olan, enflasyon ve kredi büyümesinin suratını azaltmasıyla Türk tahvillerinin yararlı bir yıl geçirmelerini bekliyor. 2020 yılında Türk lirası aralıksız sekizinci yılını kayıpla tamamlarken, yerli tahviller yüzde 13 kıymet kaybetmişti.

“Türk tahvillerine yatırım için gerçek zaman”

Pimco’nun gelişen piyasalar yöneticisi Pramol Dhawan, “Türkiye’ye yatırım yapmak için uygun bir vakit olduğunu düşünüyoruz. Siyaset adımlarının yanlışsız istikamette atıldığını görüyoruz ve Türkiye bu siyasetleri devam ettirdiği sürece gelişen piyasalardaki olumlu dış ortamdan faydalanabilir” değerlendirmesini yaptı.

Amundi ve UBS de gelişen piyasa tahvil durumlarında Türkiye’nin yükünü “piyasa üzeri getiri”ye yükselttiler.

Amundi’nin gelişen ülke tahvillerinden sorumlu kıdemli fon yöneticisi Hakan Aksoy da Türkiye’de son periyotta “doğru şeyler” yapılmaya başlandığı görüşünde. Aksoy, “Türkiye’nin çok hırpalanmış bir para ünitesi ve yüksek carry getirisi var. Birçok ülkede getirilerin negatif olduğu bir devirde, Merkez Bankası faiz artırıyor ve ıslahat vaat ediyor. Bu da bizi Türkiye pazarı için heyecanlandırıyor” dedi.

Gelişen piyasa tahvil fonu rakiplerinin yüzde 99’undan daha yüksek getiri sağlayan Vanguard Asset Management, kurumun gelişen piyasa sabit getiri eş yöneticisi Nick Eisinger’in açıklamasına nazaran, geçen yılki ikinci faiz artırımının akabinde tüm kısa Türk lirası konumlarını kapattı.

“Henüz olumlu görüşe sahip değiliz” diyen Ashmore Group Plc yönetici yardımcısı Gustavo Medeiros, “Merkez Bankası kredibilitesi, yabancı yatırımcı itimadı ve para ünitesinin kıymeti açısından son yıllarda çok fazla ziyan verildi. Piyasaya güvenebilmek için para ve maliye siyasetinde daha fazla tutarlılık görmeye gereksinimimiz var” tabirlerini kullandı.

Yabancı yatırımcılar kasım ayından bu yana Türk lirası tahvil durumlarını 3,1 milyar dolar artırdılar. Alımlar, yabancı yatırımcıların yerli tahvil durumlarındaki hissesini yüzde 4,4’e çıkardı. Bu oran hala misal ülkelere kıyasla epeyce düşük: yurtdışı yerleşikler Rus tahvillerde yüzde 24, Güney Afrika’da yüzde 30 ve Meksika’da yüzde 48 hisseye sahip.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yabancilarin-turk-tahvillerine-yonelik-istahi-artti-2273396

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler