Xiaomi Türkiye’de yatırıma 20 milyon dolarla başlayacak

Türkiye’de yatırım kervanına katılan akıllı telefon üreticisi Çinli Xiaomi’nin yatırım planlarına ait ayrıntılar aşikâr oldu. Bloomberg HT’nin …

Türkiye’de yatırım kervanına katılan akıllı telefon üreticisi Çinli Xiaomi’nin yatırım planlarına ait ayrıntılar aşikâr oldu. Bloomberg HT’nin edindiği bilgilere nazaran Çinli Xiaomi iki faz halinde planladığı yatırıma 20 milyon dolarla başlayacak….

CEMRE PARILTI KARACA

Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi’nin Türkiye’ye yapacağı yatırımın ayrıntıları muhakkak oldu. Xiaomi Türkiye’de üretime yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırımla girecek.

Bahisle ilgili bilgi sahibi üç kaynağın Bloomberg HT’ye verdiği bilgiye nazaran Çinli şirketin Türkiye’deki yatırımı iki fazdan oluşacak. İstanbul Avcılar’da bir fabrika kuracak olan Xiaomi birinci fazda 2 bin bireye istihdam sağlayacak, ikinci fazda ise kapasite artışına gidecek.

Kaynakların Bloomberg HT’ye verdiği bilgilere nazaran ikinci fazla birlikte yatırım ölçüsünün 30-40 milyon dolara ulaşması olması bekleniyor. Edinen bilgilere nazaran Xiaomi, ismine üretim yapacak Salcomp firması için teşvik dokümanına başvurdu. İlgili teşvik evrakının Şubat ayında Resmi Gazete’de yayınlanması öngörülüyor.

İlgili haberler

  • Türkiye’de telefon üretecek şirketlere bir kolaylık daha
  • Karne ikramı olarak hangi teknoloji eserleri tercih edildi?
  • Akıllı telefon üreticisinden Türkiye’ye 25 milyon dolarlık yatırım
  • Birtakım telefon ve araba bataryalarında gümrük sıfırlandı
  • Varank’tan Samsung-Oppo açıklaması
  • Xiaomi 100 milyar doları gördü
  • Oppo ve Samsung Türkiye’de üretime geliyor

Uzakdoğulu şirketlerin yatırım haberleri birbirini izledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yabancı yatırımların önünü açacak düzenlemelerin geleceğine yönelik açıklamalarının akabinde teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve kesimlerin, teşvik evraklı yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi koşuluyla ithalatının önü açılmıştı. Ar-Ge yatırımlarının öncelikli yatırımlar kapsamına alınmasının da bu noktada, yerli ve yabancı sermaye için Türkiye’de Ar-Ge merkezi kurmayı daha cazip hale getirdi.

Akabinde akıllı cep telefonu üretiminde kullanılmak üzere, ana kart dizgisi tamamlanmamış ve büsbütün demonte haldeki aksam ve modül ithalatı nezaret uygulamasından muaf tutulacağı duyuruldu.

Son olarak Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriye nazaran, akıllı telefon aksam ve modülleri ithalatında adet başına 5 doların altında gümrük değerini haiz olanlarına yürütülen nezaret tedbiri, kelam konusu kesimlerin “akıllı telefon üretiminde kullanılmak üzere ana kart dizgisi tamamlanmış ve büsbütün demonte” olması halinde uygulanmayacak.

Türkiye’de akıllı telefon üretimi için tüm bu teşvikler teknoloji şirketlerinin Türkiye’deki yatırım planlarına sürat kazandırdı. Daha evvel Bloomberg HT’nin duyurduğu iki taşınabilir telefon şirketi Oppo ve Samsung Türkiye’de üretime geçecekleri haberlerinin akabinde öbür şirketlerin yatırım haberleri de birbirini izledi.

Bunlardan biri olan akıllı telefon üreticisi Tecno da Türkiye’de yerli üretim için 25 milyon dolardan fazla yatırım yapacak.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran birinci yerli Tecno, mart ayı içerisinde üretilmiş olacak. İstanbul Pendik’te olacak fabrika, öncelikli olarak Türkiye pazarına yönelik olacak ve tıpkı vakitte Avrupa pazarına dağıtım sağlayacak bir üretim üssü olarak fonksiyon görecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/xiaomi-turkiye-de-yatirima-20-milyon-dolarla-baslayacak-2273339

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Son 24 saatte 49 bin 438 hadise

Sıhhat Bakanlığı'nın açıkladığı bilgilere nazaran Türkiye'de son 24 saatte 49 bin 438 kişinin koronavirüs testi olumlu çıktı. Can kaybı ise 343 ...