WEF: Salgınlar ve geçim krizleri kısa vadede tehdit oluşturacak

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) üyelerinin katıldığı bir ankete nazaran, bulaşıcı hastalıklar ve geçim krizleri, önümüzdeki iki yıl içinde dünya …

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) üyelerinin katıldığı bir ankete nazaran, bulaşıcı hastalıklar ve geçim krizleri, önümüzdeki iki yıl içinde dünya için kritik tehdit oluşturması beklenen riskler aralasında yer aldı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Global Riskler Raporu’na nazaran, dünyada gelecek 2 yılı en fazla etkileyecek global riskler, Kovid-19 virüsü kaynaklı vefatlar ve salgının ekonomik tesirleri olacak.

WEF’in, kısa ve uzun vadeli riskleri tespit etmek üzere Marsh & McLennan ve Zürih Sigorta Kümesi’nin katkısıyla hazırladığı Global Riskler Raporu 2021 yayımlandı. Raporda, 841 global uzman ve karar alıcıdan, 2021’e ait kaygılarını mümkünlük ve tesir açısından sıralamaları istendi.

İştirakçiler, kısa vadeli (2 yıl) en büyük risklerin, Kovid-19 üzere “salgın hastalıklar” ve salgının ekonomik tesiriyle “geçim krizi” olduğunu belirtti.

Rapora nazaran, Kovid-19’un insani ve ekonomik maliyeti şiddetli. Kovid-19, yoksulluğu ve eşitsizliği azaltmada yılların ilerlemesini geriye götürmekle tehdit ediyor, toplumsal ahengi ve global iş birliğini daha da zayıflatıyor.

“Salgın hastalıklar” ve “geçim krizinin” yanında “beklenmedik hava olayları”, “siber güvenlik önlemlerinin yetersiz olması”, “dijital dünyada eşitsizlik”, “ekonomide uzun müddetli durgunluk”, “terörist saldırılar”, “gençlerde hayal kırıklığı”, “sosyal ahengin erozyona uğraması” ve “insan kaynaklı çevresel zarar”, gelecek 2 yılda gerçekleşmesi en yüksek 10 risk ortasında yer aldı.

– En değerli orta vadeli global risk “varlık fiyatlarındaki balon”

En değerli orta vadeli global riskin “varlık fiyatlarındaki balon” olduğu belirtilen rapora nazaran, büyük bir iktisatta konut, yatırım fonları, hisse senetleri ve başka varlıkların fiyatları gerçek iktisattan giderek daha fazla uzaklaşıyor.

“Fiyat istikrarsızlığı”, “emtia şokları”, “borç krizi”, “devletlerin bağlantılarında kırılma”, “devletler ortası çatışma”, “siber güvenlikte başarısızlık” ve “teknik yönetişim başarısızlığı”, orta vadedeki (3-5 yılda) en yüksek riskler ortasında yer alıyor.

Uzun devirde tesiri yüksek temel riskler ise “kitle imha silahları”, “devletlerin çöküşü”, “biyolojik çeşitlilik kaybı”, “doğal kaynak krizleri”, “sosyal güvenlikte çöküş”, “çok taraflılığın çöküşü”, “sanayide çöküş”, “iklim değişikliğiyle gayrette başarısızlık” ve “bilime karşı duruş” olarak sıralandı.

Rapora nazaran, gençler son 10 yılda ikinci büyük global ekonomik krize şahit oldu. Bu jenerasyon; eğitimleri, ekonomik beklentileri ve ruh sıhhati açısından önemli zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/wef-salginlar-ve-gecim-krizleri-kisa-vadede-tehdit-olusturacak-2272833

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler