Viyana’da İran nükleer mutabakatı görüşmeleri haftaya devam edecek

Viyana’da, İran nükleer muahedesinin tam olarak uygulanması ve ABD’nin mutabakata dönüşünün ele alındığı görüşmeler haftaya devam edecek …

Viyana’da, İran nükleer muahedesinin tam olarak uygulanması ve ABD’nin mutabakata dönüşünün ele alındığı görüşmeler haftaya devam edecek

Avusturya’nın başşehri Viyana’da Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı (KOEP) olarak isimlendirilen İran nükleer mutabakatının tam olarak uygulanması ve ABD’nin mutabakata dönüşünün ele alındığı görüşmeler haftaya devam edecek.

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi ismine AB Dış İlgiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Yöneticisi Enrique Mora’nın başkanlığında bir ortaya gelen Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı (KOEP) Ortak Komitesi’ne, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, Fransa ve İran’dan üst seviye temsilciler katıldı.

Toplantının akabinde AB’den yapılan açıklamada, KOEP Ortak Kurulu’nda, iki uzman kümenin yürüttüğü çalışmalarda kaydedilen ilerlemelerin ele alındığı belirtildi.

Süreci düzenleyecek 3. uzman kümesi

Açıklamada, halihazırda bulunan iki uzman kümeye ek olarak bir üçüncü kümenin oluşturulması istikametinde karar alındığına işaret edilerek, “Ortak Komite, ilgili adımların muhtemel sırasını incelemeye başlamak için üçüncü bir uzman kümesi oluşturmaya karar verdi.” sözüne yer verildi.

Tarafların diplomatik eforları sürdürme kararlılığını yinelediği belirtilen açıklamada, Ortak Komite’nin haftaya tekrar bir ortaya geleceği kaydedildi.

Muahedeye dönüşün yol haritası belirleniyor

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Wang Qun, toplantı çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AB öncülüğünde hem KOEP Ortak Kurulu tarafından oluşturulan iki uzman kümenin çalışmaları hem de ABD ile yapılan görüşmelerin verimli geçtiğini söyledi.

Qun, bu çalışmalar doğrultusunda hem ABD hem de İran’ın KOEP’e tam olarak dönüşünün nasıl sağlanacağına ait son formülün şekilleneceğini, böylece ana ögelerin tabir edileceği temel şablonun ortaya çıkmış olacağını lisana getirdi.

İran ve üçüncü ülkelere yönelik ABD’nin uyguladığı yaptırımların kaldırılmasının yürütülen müzakerelerin muvaffakiyete ulaşmasındaki en kıymetli öge olduğunu kaydeden Qun, gelecek hafta görüşmelerin süreceğini lisana getirdi.

Rusya’nın BM Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mikhail Ulyanov da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İran nükleer mutabakatının tam olarak uygulanmasını sağlamak için tarafların atması gereken adımları düzenleyecek bir üçüncü kümenin oluşturulmasına karar verildiği bilgisini paylaştı.

Ulyanov, temsilcilerin istişare etmek üzere ülkelerine gittiğini, görüşmenin gelecek hafta başında devam edeceğini aktardı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/viyana-da-iran-nukleer-anlasmasi-gorusmeleri-haftaya-devam-edecek-2278840

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler