Vergi incelemelerinde İstişare Komitesi oluşturuldu

Vergi incelemelerinde mevzuat kararlarının uygulanmasına ait ortaya çıkan tereddütlü konuları görüşüp karara dönüştürerek Vergi Kontrol Konseyi …

Vergi incelemelerinde mevzuat kararlarının uygulanmasına ait ortaya çıkan tereddütlü konuları görüşüp karara dönüştürerek Vergi Kontrol Konseyi Başkanlığı’na bildirmek üzere Müşavere Komitesi kuruldu

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Vergi Kontrol Şurası İstişare Komitesi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, kurul, bir lider ile 10 asıl ve 5 yedek üyeden oluşacak. Kurul lideri ve üyeleri, vergi müfettişliği mesleğinde en az 8 yıl hizmeti bulunanlar ortasından seçilecek. Kurul üyeliği müddeti bir yıl olacak. Mühleti biten üye tekrar görevlendirilebilecek.

Komite, vergi inceleme vazifelerinin yürütülmesi sırasında mevzuat kararlarının uygulanmasına ait ortaya çıkan tereddütlü konuları, Vergi Kontrol Heyeti Başkanlığının talebi üzerine gündeme alarak görüşecek. Komite, ortaya çıkan çoğunluk görüşünü karara dönüştürerek Başkanlığa bildirecek.

Konsey Lideri, uygulama birliğinin sağlanması ve mevzuat kararlarının uygulanmasına ait her türlü mevzunun kurulun gündeme alınarak görüş bildirilmesini isteyebilecek.

Mevzuat kararlarının uygulanmasına ait tereddüt bulunmayan hususlar kurula intikal ettirilmeyecek. Komitede görüşülüp karara bağlanan mevzuların mevzuatta değişiklik olmadığı sürece tekrar kurula getirilmemesi temel olacak.

Kurul, lider ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla toplanacak. Komitede kararlar toplantıya katılanların oy çokluğuyla alınacak. Oyların eşit olması halinde liderin taraf olduğu görüş çoğunlukta sayılacak.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Vergi Kontrol Şurası Yönetmeliği”, “Vergi Kontrol Konseyi Performans Kıymetlendirme Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, “Vergi İncelemelerinde Uyulacak Yol ve Asıllar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, “Vergi Müfettişlerinin Vazife Yerlerinin Belirlenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, “Rapor Kıymetlendirme Kurullarının Oluşturulması ile Çalışma Yol ve Temelleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/vergi-incelemelerinde-danisma-komisyonu-olusturuldu-2278034

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce ne zaman yatacak?

Kısa çalışma ödeneğinin bayramdan önce yatırılıp yatırılmayacağı araştırılan konular arasında bulunuyor. Kurban Bayramı’na az bir zaman kala vatandaşlar ödemelerin erkene alınıp alınmadığını araştırmaya başlamışlardı. Konu ile ilgili müjdeli haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi ve bugünden itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu. İşte kısa çalışma ödeneği ödeme tarihleri…