“Vatandaşlar yatırım fonları üzerinden borsa yatırımı yapmalı”

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği İdare Şurası Lideri Atilla Köksal “Vatandaşlarımızın pay senedi hesabı açmasına seviniyoruz lakin asıl …

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği İdare Şurası Lideri Atilla Köksal “Vatandaşlarımızın pay senedi hesabı açmasına seviniyoruz lakin asıl yapmaları gereken yatırım fonları üzerinden yatırım yapmak istemeleri zira borsaya girip rastgele bir…

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği İdare Şurası Lideri Atilla Köksal pay senedi piyasasındaki yatırımcı sayısının 2 milyonu aşmasını kıymetlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Köksal, pay senedi piyasasına olan ilgiliyi olumlu karşıladığını ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Vatandaşların enflasyona karşı parasını korumak için öbür yatırım araçları tercih etmesini pay senetleri piyasasına olan ilgiyi arttırdığını belirten Köksal, yastık altındaki varlıkların sisteme katılması gerektiğinin altını çizdi.

Köksal’ın açıklamalarında öne çıkanlar şöyle;

Pay senetleri piyasasına artan ilgiyi çok olumlu değerlendiriyorum lakin yatırımcıların çok dikkatli olması gerektiğini de söylemek zorunda olduğumu düşünüyorum. İlginin sebebi gerçek faizlerin çok düşmüş olması, zira Türk halkı yatırımlarının birçoğunu TL mevduatta pahalandırıyor. Yıl boyunca faizler yüzde 8-9’lara düştü. Vatandaş da enflasyon oranının bunun çok üzerinde olduğunu bildiğinden parasını enflasyona karşı korumak için diğer yatırım araçlarına yöneldi. Dolar ve altına önemli bir kayış oldu ve bir ölçü da pay senetlerine geldi. Pay senetleri piyasasının da âlâ performans göstermesi de biraz daha destekledi ve yatırımcı sayısı arttı.

Bu sene için bu kadar süratli devam edeceğini düşünmüyorum lakin devam etmesinin de sağlıklı olacağını da düşünüyorum. Merkez Bankası 6 ayda bir hane halkı finansal varlıklar raporu diye bir rapor yayınlıyor. En son Eylül ayında çıktı; orada vatandaşta 107 milyar dolar civarında Döviz mevduatı var, onun biraz üzerinde TL mevduatı var ve maalesef yastık altında da o kadar varlık var. Asıl uğraş etmemiz gereken şey bu yastık altındaki varlıkları sisteme katmak. Bunun içinde yatırımcının sisteme güvenmesi ve sisteme geldiğinde getiri alacağına inanması gerekiyor. Pay senetlerinin de 2020’de raporda 70 milyar liradan 164 milyar liraya çıktığını görüyoruz. Yani yüzde 133 üzere bir artış olmuş.

Vatandaşlarımızın pay senedi hesabı açmasına seviniyoruz ancak asıl yapmaları gereken yatırım fonları üzerinden yatırım yapmak istemeleri zira Borsaya girip rastgele bir pay senedi çeşit günlük alım satım yapmak çok zordur. Pay senedi yatırımlarına gelmeleri olumlu herkesin yapması lazım lakin bunu gerçek yapması lazım. Bir anda yapmaması, vakte yayması lazım ve tercihen yeterli yönetilen yatırım fonları üzerinden yapması lazım.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/foderkoksal-asil-mucadele-etmemiz-gereken-yastik-alti-varliklari-sisteme-cekmek-2272750

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce ne zaman yatacak?

Kısa çalışma ödeneğinin bayramdan önce yatırılıp yatırılmayacağı araştırılan konular arasında bulunuyor. Kurban Bayramı’na az bir zaman kala vatandaşlar ödemelerin erkene alınıp alınmadığını araştırmaya başlamışlardı. Konu ile ilgili müjdeli haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi ve bugünden itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu. İşte kısa çalışma ödeneği ödeme tarihleri…