Varlık Fonu GM Sönmez: 2021 bizim için direkt yatırım yılı olacak

Bloomberg’e röportaj veren Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, “Doğrudan yatırımlar için artık alandayız. Önümüdezdeki 5 yıl içinde …

Bloomberg’e röportaj veren Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, “Doğrudan yatırımlar için artık alandayız. Önümüdezdeki 5 yıl içinde proje büyüklüğü toplamda yaklaşık 15 milyar dolar olan projelere başlıyoruz” dedi. Sönmez, yılın birinci…

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, 2020 yılının fon için yüklü olarak satın alma ve birleşme yılı olduğunu 2021’in ise güç, madencilik ve petrokimyada direkt yatırımların başlama yılı olacağını kaydetti.

Bloomberg’e röportaj veren Sönmez, “Doğrudan yatırımlar için artık alandayız. Önümüzdeki 5 yıl içinde proje büyüklüğü toplamda yaklaşık 15 milyar dolar olan projelere başlıyoruz. 2020 bizim açımızdan bir M&A yılıydı. Türkiye’deki en büyük 10 süreçten 3’ünü biz gerçekleştirdik. Bu alan her vakit gündemimizde olacak. Fakat bu yılki asıl alanımız greenfield yatırımlar olacak” diye konuştu.

Afşin Elbistan santrali yatırımı için 7 Çinli firma ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Sönmez, bu yıl inşaat ihalesinin yapılacağını kaydetti. Sönmez, proje finansmanının Çinli firmalar tarafından sağlanacağını ve Varlık Fonu’nun büyük ortak olarak projede yer alacağını belirtti.

İskenderun’da kurulacak petrokimya tesisi için toprakta taban etütlerine başlandığını söyleyen Sönmez, “Kurulacak tesiste büyük ithalat kalemlerinin üretilmesini amaçlıyoruz. Projede stratejik yabancı ortak alacağız” dedi.

Sönmez, altın madenciliği ile ilgili olarak da “Türkiye’nin 9 bin ton altın potansiyeli var. Biz yıllık 42 ton çıkarıyoruz. Bu çok yavaş. Bu sayısı 100-150 tona çıkarmayı amaçlıyoruz. Şu anda 20 ruhsat aldık ve potansiyeli yüksek bölgelerden çalışmalara başladık. Bu alanda yabancı iştiraklere sıcak bakıyoruz” sözlerini kullandı.

“Türk Telekom’da paydaşlık yapısındaki sorun çözülmeli”

Zafer Sönmez, söyleşide Türk Telekom’da bankaların uzun vadeli sahipliğinin yanlışsız olmadığını ve paydaşlık yapısındaki sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.

Sönmez, “Bankaların asli işi şirket sahibi olmak değildir. Zira stratejik yatırımcı değillerdir. Bu nedenle Türk Telekom’da da uzun vadeli sahiplikleri yanlışsız değil” diye konuştu.

Türkiye’nin fiber ve 5G altyapı yatırımları için büyük ölçekli yatırımlara muhtaçlığı olduğunu ve bunun “acil ve elzem” bir mevzu olduğunu söz eden Sönmez, “Bu nedenle Telekom sıkıntısının çözülmesi kıymetli. Lakin bu meseleye tahlil bulacak olan şirketin sahibi olan bankalardır” dedi.

Varlık Fonu ikinci yarıda yine eurobond ihracına çıkmayı planlıyor

Sönmez, yılın birinci yarısında kontrol süreçlerini tamamlamayı planladıklarını ve yılın ikinci yarısında eurobond piyasasına tekrar çıkmaya hazırlandıklarını belirtti.

Hususla ilgili olarak Sönmez, “Geçen yıl istediğimiz şartlar yoktu. O tarihten bu yana Türkiye’nin risk göstergeleri ve borçlanma maliyetleri düştü. Uzun vadeli borçlanma yapmak açısından yine Eurobond satışı yapmayı amaçlıyoruz” dedi

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/varlik-fonu-gm-sonmez-2021-bizim-icin-dogrudan-yatirim-yili-olacak-2274044

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler