Varlık Fonu bonolarıyla ilgili yeni düzenleme

Türkiye Varlık Fonu’nun ihraç ettiği borçlanma araçları aracı kurumların repo süreçleri finansal araçları ortasına eklendi. Türkiye Varlık Fonu …

Türkiye Varlık Fonu’nun ihraç ettiği borçlanma araçları aracı kurumların repo süreçleri finansal araçları ortasına eklendi.

Türkiye Varlık Fonu İdaresi AŞ ve Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) ihraç ettiği borçlanma araçları, aracı kurumlar tarafından repo ve aksi repo süreçlerine bahis edilebilecek finansal araçlar ortasına eklendi.

Aracı kurumlar tarafından yapılacak repo ve zıt repo süreçlerine ait asıllar hakkında bildiride değişiklikler yapan Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bildirinin, aracı kurumlar tarafından repo ve aksi repo süreçlerine mevzu edilebilecek finansal araçları belirleyen 6. unsuru fıkralarında yapılan değişikliğe nazaran, kelam konusu finansal araçlar ortasına, gayrimenkul sertifikaları, projeye dayalı menkul değerler, hür fonlar hariç olmak üzere yatırım fonlarının katılma hisseleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve kurum ve kuruluşları ile Merkez Bankası’nın üyesi yahut ortağı olduğu memleketler arası kuruluş niteliğindeki yabancı kuruluşlarca ihraç edilmiş borçlanma araçları, kira sertifikaları, gayrimenkul sertifikaları, projeye dayalı menkul değerler, varlığa dayalı menkul değerler, varlık teminatlı menkul değerler, ipoteğe dayalı menkul değerler ve ipotek teminatlı menkul değerler de eklendi.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/varlik-fonu-bonolariyla-ilgili-yeni-duzenleme-2271733

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler