Vakıfbank’tan TCMB siyaset faizine endeksli kredi paketi

VakıfBank, imalat, ihracat ve ithal ikame emelli eser üretmek gayesiyle yatırım yapacak olan firmalar başta olmak üzere stratejik ehemmiyete …

VakıfBank, imalat, ihracat ve ithal ikame emelli eser üretmek gayesiyle yatırım yapacak olan firmalar başta olmak üzere stratejik ehemmiyete sahip bölümlerde faaliyet gösteren firmalara yönelik yeni bir kredi paketi oluşturdu. ‘TCMB siyaset faiz oranına…

Vakıfbank ‘Çıpa Kredisi’ ismini verdiği 40 milyar TL büyüklüğünde ve TCMB siyaset faiz oranına endeksli bir kredi paketi duyurdu.

İmalatçı ve ihracatçı firmalar olmak üzere işletmelerin kullanımına sunulan yeni kredi paketi, 2 milyar dolar ve 25 milyar TL olmak üzere toplam 40 milyar TL büyüklüğünde olacak.

TCMB siyaset faizine endeksli kredinin başlangıç faiz oranını yıllık yüzde 17,75 olarak belirlendi. Paket 12 aydan başlayarak 72 aya kadar vadeler içermekle birlikte firmalarımızın gereksinimleri ve nakit akışına nazaran 1 yıla kadar ödemesiz periyot uygulanabilecek. ‘TCMB siyaset faiz oranına endeksli’ biçimde kullandırılacak ‘Çıpa Kredisi’ faiz oranı, TCMB siyaset faiz oranına bağlı olarak aşağı taraflı değişecek. Kredi vadesi boyunca üst istikametli bir faiz artışı da yapılmayacak.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, yeni kredi paketinin TCMB siyaset faizine endeksli olarak kullandırılacağını ve TCMB siyaset faizi düştükçe, kredi faiz oranının da düşeceğini belirtti. Üstünsalih, kredinin bu istikametiyle bölümde bir birinci olduğuna dikkat çekti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/vakifbank-tan-tcmb-politika-faizine-endeksli-kredi-paketi-2273126

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler