Ukrayna-Rusya tansiyonu besin enflasyonunu artırabilir

Rusya ile Ukrayna ortasındaki tansiyonun artmasının global besin fiyatlarında artışa neden olabileceği belirtiliyor Besin enflasyonu Rusya ile …

Rusya ile Ukrayna ortasındaki tansiyonun artmasının global besin fiyatlarında artışa neden olabileceği belirtiliyor

Besin enflasyonu Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan tansiyondan olumsuz etkilenebilir. Rusya son olarak Karadeniz’den Azak Denizine tek geçiş olan Kerç Boğazını askeri gemilere kapattı. Bu yasağın ticari gemilere de uygulanması durumunda ihracatın da sekteye uğrayacağı belirtiliyor.

Rabobank, Ukrayna’nın global buğday ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu, arpa ihracatının yüzde 16’sını yaptığını, ihracatta yaşanacak aksamanın zati son devirde yükselen besin enflasyonunda yeni bir yükselişe neden olacağını belirtti.

Rabobank analisti Dennis Voznesenski, Ukrayna’nın tahıl ihracatının yaklaşık yüzde 5’inin Azak Denizindeki 2 limandan yapıldığını belirterek “Rusya’nın bu yasağı ticari gemiler için de geçerli olursa Ukrayna için büyük bir sorun olur. En büyük risk de çatışmanın başka limanları da etkilemesi.. Bu durumun global çapta tesiri olur” diye konuştu.

Global besin enflasyonu son devirde dondurucu hava ve Çin’in talep artışıyla yükseliyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ukrayna-rusya-gerilimi-gida-enflasyonunu-artirabilir-2278877

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler