UEFA, FIFA ve IOC’den “Avrupa Muhteşem Ligi”ne karşı ortak bildiri

Bildiride, “UEFA Kongresi, ‘Süper Lig’ ismiyle anılan oluşumun büsbütün karşısında yer almaktadır. Bu oluşum; birleştirici, saydam, destekleyici …

Bildiride, “UEFA Kongresi, ‘Süper Lig’ ismiyle anılan oluşumun büsbütün karşısında yer almaktadır. Bu oluşum; birleştirici, saydam, destekleyici, prensipli ve spora paha katan Avrupa geleneklerini çiğnemektedir” tabirleri kullanıldı

UEFA’ya bağlı 55 üye ülke federasyonu, yeni kurulan “Avrupa Üstün Ligi”ni kınayan bildiriyi oy birliği ile kabul etti.

İsviçre’nin Montrö kentinde düzenlenen 45. UEFA Olağan Kongresi, yapılan seçimlerin akabinde sona erdi.

Kongreye katılan UEFA’ya bağlı 55 üye ülke federasyonunun oy birliğiyle; İngiltere, İspanya ve İtalya’dan 12 kulübünün iştirakiyle “Avrupa Muhteşem Ligi” ismiyle kurulan yeni teşebbüsü kınayan bildiri, kabul edildi.

Bildiride, “UEFA Kongresi, ‘Süper Lig’ ismiyle anılan oluşumun büsbütün karşısında yer almaktadır. Bu oluşum; birleştirici, saydam, destekleyici, prensipli ve spora kıymet katan Avrupa geleneklerini çiğnemektedir. UEFA ve üye federasyonlar, oyunda gelişimi ve devamlılığı sağlamak için açık turnuvalar, birlik ve gelirin dağılımına değer veren bugünkü Avrupa modeline inançlarını sürdürmektedir.” tabirleri yer aldı.

Teşebbüse katılan kulüpleri “komploculukla” suçlayan bildiride, “Bu kulüpler, bugünkü statülerine, ayrımcı siyasetlerle değil, içinde büyük, orta ölçekli ve küçük kulüpleri barındıran dinamik Avrupa sistemiyle geldiğini unutmamalıdır. Tüm paydaşların iştirakiyle bu muvaffakiyet sağlanmıştır. Bu kulüpler, kendilerini ‘ayrı’ görerek Avrupa kıymetlerine hakaret etmektedir ve herkesin katkısının olduğu mirasa, tek başlarına sahip çıkmak istemektedirler.” değerlendirmesi yapıldı.

Infantino ve Bach’tan bildiriye dayanak

Bildiriye, kongreye katılan FIFA Lideri Gianni Infantino ve Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC) Lideri Thomas Bach, tam dayanak verdiklerini açıkladı.

Kongrede kelam alan Infantino, “FIFA, Harika Lig’in kurulmasını şiddetle onaylamıyor. Bu teşebbüs, bugünkü kurumlardan, ulusal liglerden, UEFA ve FIFA’dan kopan, futbol sisteminin içinde yer almayan bir sistemdir. FIFA bu teşebbüse büsbütün karşıdır ve UEFA’ya tam takviye verecektir.” sözlerini kullandı.

Bu teşebbüsün önemli sonuçları olacağını vurgulayan Infantino, “Bazıları ayrılmak isterse, bunun sonuçlarına da katlanacak. Bu 12 kulüp, yapacağı seçimin sorumluluğunu üstlenecek.” formunda konuştu.

IOC Lideri Thomas Bach ise Avrupa Üstün Ligi’nin, kıta genelindeki spor modeline tehdit ögesi oluşturduğunu belirterek, “Spor modeli tehdit altında zira spor tertiplerinin toplumsal vazifesi, yalnızca kar amaçlayan bu ticari yatırımcılar ve tedarikçilerin inhisarında kaybolabilir. Her şeye ticari açıdan bakılırsa, sporun toplum üzerindeki tesirini yalnızca ekonomik kurallar belirler. Böylelikle sporun toplumsal misyonu yok olur.” formunda görüş belirtti.

Verilen takviyeden memnuniyet duyduğunu vurgulayan UEFA Lideri Aleksander Ceferin ise “Bugün herkes, kıymetlere sahip çıktığını gösterdi. Birlikte ayağa kalkarsak, yenilmez oluruz. Ne olursa olsun, futbol insanlara zevk vermeye ve duygusallık katmaya devam edecek. Futbol bencillik değil, tutkudur.” diye konuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/uefa-fifa-ve-ioc-den-avrupa-super-ligine-karsi-ortak-bildiri-2278839

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Tarımda hasar raporu

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) İdare Şurası Üyesi ve Tarım Islahatı Genel Müdürü Yardımcısı Bekir Engürülü'nün verdiği bilgilere nazaran 2020 ...
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (12.02.2020)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildiriler... YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMIYÖNETMELİKLER–– Türk Mühendis ve ...