UEA petrol talep iddiasını düşürdü

Milletlerarası Güç Ajansı karantinaların uzamasının akabinde petrol talep iddialarını düşürdü Milletlerarası Güç Ajansı pandemi nedeniyle …

Milletlerarası Güç Ajansı karantinaların uzamasının akabinde petrol talep iddialarını düşürdü

Milletlerarası Güç Ajansı pandemi nedeniyle uzayan karantinaların bu yıl toparlanmaya darbe vuracağı beklentisiyle global petrol talep kestirimlerini düşürdü.

Kurumun aylık raporunda “Koronavirüs aşısının geliştirilmesi ve global çapta kullanılması bu yıl için temel göstergeleri güçlendiriyor, arz ve talep de yine büyümeye dönüyor. Lakin ülkelerin uzattığı karantinaların satışları düşürmesiyle petrol talebinin toparlanması vakit alacak ” tabirleri yer aldı.

Ajans bu yılın birinci çeyreği için günlük petrol tüketimi iddiasını 600 bin varile düşürdü. 2021 yılının tamamı için petrol talebi kestirimi günlük 300 bin varil düşürüldü.

Global petrol tüketiminin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 5.5 milyon varil artacağı öngörüldü. 2020 yılında talep günlük 8.8 milyon azalmıştı.

Petrol fiyatları bu yıl Suudi Arabistan’ın üretimde kısıntı olacağını açıklamasıyla ralli yaptı, Brent petrolün varil fiyatı bugün 55 dolar olarak yaklaşık bir yılın en yüksek düzeyinden süreç gördü.

Fakat birtakım ülkelerde virüs olaylarındaki artış ve karantinaların tekrar devreye alınması fiyatlar üzerinde baskıya neden oluyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/uea-2272816

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler