Türkiye’nin ilk Dijital Sanat Merkezi Sahneport açıldı

Pandemi ile hızlanan dijital yaşamla birlikte sinema, tiyatro, konser ve sergi gibi kültür sanat aktiviteleri de online olarak gerçekleştirilmeye …

Pandemi ile hızlanan dijital yaşamla birlikte sinema, tiyatro, konser ve sergi gibi kültür sanat aktiviteleri de online olarak gerçekleştirilmeye başladı. Türkiyede ve dünyada hep tek alana ait dijital platformların olmasından yola çıkarak kurulan Sahneport, Türkiyenin ilk dijital sanat merkezi olmasıyla dikkat çekiyor.

Kültür aktiviteleri konusunda sektörün tecrübeli isimleri Eda Kendirli ve Halim Ercan tarafından kurulan Sahneport, farklı sanat disiplinlerini kapsayacak şekilde sahne sanatlarını ve sanat eserlerini sanatseverler ile buluşturmayı amaçlıyor.

Bir sanat merkezinin dijital hali olarak hizmet veren Sahneportta sanatseverler; ödüllü ve nitelikli film gösterimleri

Multi-disipliner sanat dalları tek bir platformda

Sahneportun mevcut durumu hakkında bilgi veren ve kendisi de bir sanatçı olan Sahneport kurucu ortağı Halim Ercan, Sanat ve sanatçı dostu olarak zellikle pandemi dneminde sanatsevere ulaşamayan sanat eserlerini dijital dünyaya taşıyıp yepyeni bir mecra yaratmak için bu yola çıktık. Sistemimiz dijital biletleme modeli ile çalışıyor. Hem tüm sanat dallarından eserleri bir platformda buluşturarak hem de kullanıcı dostu bir ara yüz ile

  • ta multi-disipliner sanat dallarının hepsi tek bir çatı altında. Türkiyenin doğusundan batısına kadar sanatın ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Tiyatrodan sinemaya, konserlerden sergilere varana kadar tüm alanlardaki etkinlikleri görme veya izleme fırsatı olmayanlarla buluşturuyoruz. Böylece kültür sanat etkinliklerimizi yerellikten evrenselliğe taşıdığımıza inanıyoruz.

Ayrıca Sahneportta yetişkinlerin beğenerek takip edeceği etkinliklerin yanı sıra çocuklar için de özel içerikler yer alıyor ve her geçen gün sayısı artacak. Çocuklara verilmesi gereken mesajın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bunun için birlikte çalışıp danıştığımız pedagoglardan da destek alarak, özel bir filtreden geçiyoruz içerikleri” dedi.

Hollandadan tiyatrolar Sahneportta

  • un hedefleri hakkında bilgi veren Sahneport kurucu ortağı Eda Kendirli, “Öncelikli hedefimiz global ölçekli sahne sanatlarını yayınlamak. Benimsediğimiz evrensellik anlayışı ile sadece Türkiyeden değil globalden eserleri de yayınlamayı misyon edindik. Bu misyon doğrultusunda da ilk olarak Hollandalı iki tiyatro kurumu ile anlaştık ve sanatseverlere ulaştırmaya başladık. Bunların da sayılarını artıracağız. Hatta Türkiyeden sanat eserlerini de globale açmak gibi bir hedefimiz var.

Hedeflerimizden biri de fiziki etkinlikleri destekleyerek ekstra bir bilet kategorisi yaratmak. Çünkü melez (hibrit) bir yapıya doğru evriliyoruz. Pandemiyle birlikte hızla yükselen bu hibrit model sanat anlayışının pandemi sonrasında da devam edeceğini öngörüyoruz. Böylece İstanbul’da bir etkinliğe gidemeyecek olan kişi aslında evinin rahatlığında kategorisinden bilet alıp o etkinliği izlemiş olacak.

Tüm bunlarla birlikte platformumuzda yayınlanan etkinliklerin yanı sıra Sahneporta özel l farklı etkinlikler ve içeriklere devam edeceğiz. Özel gösterim canlı konserlerin, dijital prömiyerlerin ve galaların yapıldığı bir platform olmayı hedefliyoruz” dedi. 

Hibya Haber Ajansı

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler

SGK’dan 3600 Günle Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Yaş beklemeden erken Emeklşi Olabileceksiniz… Erken Emekli Nasıl Olunur?

Erken emekli olmayı hayal eden binlerce kişi arasında sizler de yer alabilirsiniz. Erken emekliliği sağlayabileceğiniz bazı formüller bulunuyor. Doğum borçlanması, askerlik, 3600 gün üzerinden emeklilik gibi formüller uygulansa da hangi şartlarla bu formüllerden yararlanabiliyor. Kimler erken emekli olabiliyor? İşte konuya ilişkin son dakika haber ve detayları…
Devamını Oku

Altın rekor kırıyor

Ons Altın, küresel belirsizlik, parasal genişleme ve teşviklerle rallisini sürdürüyor. 1,800$-1,830$ aralığında dengelendikten sonra bu hafta atağını hızlandıran kıymetli metal, 1,898$ seviyesine çıkarak tarihi zirveye çok yaklaştı