Türkiye’de uygulanan toplam Kovid-19 aşı dozu 20 milyonu aştı

Sıhhat Bakanlığınca, Kovid-19’la uğraş kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı ölçüsü 20 milyonu geçti Sıhhat Bakanlığının “https …

Sıhhat Bakanlığınca, Kovid-19’la uğraş kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı ölçüsü 20 milyonu geçti

Sıhhat Bakanlığının “https://covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer alan anlık bilgilere nazaran, Kovid-19’la çaba kapsamında saat 09.15 prestijiyle uygulanan birinci doz aşı sayısı 12 milyon 207 bin 83, ikinci doz aşısı 7 milyon 793 bin 292 oldu, böylelikle toplam doz ölçüsü 20 milyonu geçti.

Birinci ve ikinci doz aşılamaların toplam sayısı İstanbul’da 3 milyon 174 bin 795, Ankara’da 1 milyon 599 bin 758, İzmir’de ise 1 milyon 355 bin 78 doz olarak kayıtlara geçti.

Aşı temini ve uygulama süreci

Bugüne kadar tedarik edilen CoronaVac aşısının ölçüsü 26 milyonu geçti, 30 milyon BioNTech aşısının da haziranda Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor.

Yerli aşıda Faz 2 çalışması tamamlandı, önümüzdeki birkaç hafta içinde Faz 3’e geçilmesi hedefleniyor.

Sıhhat Bakanlığının dört kademeli aşı takviminde birinci kademede yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sıhhat çalışanları, yaşlı, engelli ve müdafaa meskenlerinde kalanlar ile buralarda çalışanların aşılamaları tamamlandı.

İkinci basamakta yer alan 60 yaş ve üzeri bireyler ile üçüncü basamakta yer alan kimi kronik hastaların aşılanması sürüyor.

Her basamakta yer alan farklı yaş ve meslek kümelerinin aşılanmasının akabinde dördüncü basamakta “sırası geldiği halde vaktinde aşı yaptıramayanlara” Kovid-19 aşısı uygulanacak. Sıhhat Bakanlığı, tedarik süreçlerinin hızlandırılmasıyla haziranda 40 yaş üstüne aşılamanın başlatılmasını planlıyor.

Ramazan münasebetiyle iftardan sonra da vatandaşlara aşı yapılabiliyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turkiye-de-uygulanan-toplam-kovid-19-asi-dozu-20-milyonu-asti-2278719

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler