Türkiye’de medya yatırımları 14 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’de toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Mecra dışı reklam yatırımları ile birlikte, toplam medya ve …

Türkiye’de toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Mecra dışı reklam yatırımları ile birlikte, toplam medya ve reklam yatırımları ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 24 oranında büyüyerek, 17 milyar 469 milyon TL oldu

Türkiye’de Kestirimi Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı Raporu yayımlandı. Rapora nazaran, Türkiye’de toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti.

Mecra dışı reklam yatırımları ile bir arada, toplam medya ve reklam yatırımları ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 24 oranında büyüyerek, 17 milyar 469 milyon TL oldu. Türkiye’de Varsayımı Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na nazaran, 2020 yılında toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Tekrar bu devirde toplam reklam ve medya yatırımlarının fiyatı, 17 milyar 469 milyon TL oldu.

İlgili rapor, Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Taşınabilir Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) ismine bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlandı. 2020 yılında reklam yatırımlarını en çok arttıran kesimler; perakende, sağlık-medikal ve paklık (ev paklık ürünleri) oldu.

Televizyonun büyüme oranı %23

Türkiye’de pandemi periyodunda konutta geçirilen vaktin artması ile toplam televizyon izleme mühletleri 2020’nin 2. çeyreğinde önemli yükseliş gösterdi. Bu tesir azalsa da yılın son çeyreğinde tekrar kapanmaların tesiriyle tekrar hissedilir düzeylere çıktı.

Bilhassa geçtiğimiz yılın mart-mayıs periyodunda haber kanalların izlenmesi daha süratli artarken, bu kanallarda canlı yayınlarda reklam yatırımları değer kazandı. Kısıtlamalar sebebiyle program çekimlerinin iptali, birden fazla ana kanalda tekrar yayınları mecburî kıldı. Bu durum, kanalları negatif etkilerken prodüksyonlarına devam edebilen kanalların performansta önemli biçimde ayrışmasına sebep oldu. Tüm spor karşılaşmalarının iptali yahut ertelenmesi spor kanallarının da izlenilirliğini olumsuz etkiledi.

Toplumsal bildiriler içeren reklamlar öne çıktı

Pandemi kaynaklı kısıtlamalar sebebiyle birçok kesimde bahar yayınları ertelenirken yayında olmak isteyen markalar ise yeniden kısıtlamalar sebebiyle reklam yapımlarının çekilememesi sorunu ile karşı karşıya kaldılar. Bu durum birtakım reklamverenlerin kampanyalarını iptal etmesine ya da masa üstü spotlar ile ilerlemesine sebep oldu.

Her şeye karşın, bu periyotta birçok reklamveren, günün koşullarını adresleyen çoğunlukla da toplumsal bildiriler içeren reklamlar ile yayınlara devam etti. Tüm bu karmaşık ortama karşın TV yatırımları yılın birinci yarısında da büyümeyi başardı. Haziran ayı itibariyle kısmen olağana dönüş ile birinci yarıdan ertelenen talep, yılın 2. yarısında talebin dönemsel normallerinin çok üzerinde seyretmesine sebep oldu, bu durum sene sonuna kadar da devam etti.

Televizyonda müddet kullanımı bir evvelki yıla nazaran yüzde 11 artarak 2020 yılında toplam 341.726.163 saniyeye ulaştı. 2019’un Nisan ayında 4 saat 34 dakika olan kişi bazlı ortalama TV izleme müddeti, 2020’nin Nisan ayında ise yüzde 32 oranında büyüyerek 6 saat olarak gerçekleşti. Televizyon izleme davranışlarında yaşanan olumlu değişim, reklam yatırımlarına olumlu yansıdı.

Dijital mecralar yükselişte

2019 yılı ile karşılaştırıldığında 2020 yılında dijital mecralarda yüzde 39 büyüme ile birlikte, toplam 7 milyar 528 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildi.

2020 yılında dijital medya yatırımları içerisinde arama bazlı mecraların pazar hissesi yüzde 38, gösterim bazlı mecraların hissesi yüzde 35 ve görüntülerin ise yüzde 20 olarak gerçekleşti. 2020’de arama bazlı reklam yatırımları, bir evvelki yıla nazaran yüzde 37 oranında artarak, 2 milyar 849 milyon TL oldu. Yeniden 2020 yılında gösterim bazlı reklam yatırımları bir evvelki yıla oranla yüzde 32 artarak 2 milyar 649 milyon TL, görüntü bazlı yatırımlar da 2019’a nazaran yüzde 61’lik artışla 1 milyon 541 milyon TL olarak gerçekleşti.

Bu yıl hazırlanan raporda metodoloji değişikliği yapıldı

Dijital medya yatırımlarının tahminlenmesinde bu yıl örneklem artırılarak, daha geniş bir kapsamda ele alındı.

Dijital medya yatırımları hesaplamasında Türkiye’de 1 Ocak – 31 Aralık 2020 devrinde gerçekleştirilen dijital medya yatırımlarının toplam kıymetine ait yapılan kestirimler ise şöyle:

– Şirketlerin yeni müşteri ve proje kazanım ve kayıplarından bağımsız olarak, rekabet ortamından kaynaklı faktörleri, – İçerisinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi devrinin dala olan olumlu ve olumsuz tesirleri, – Resmi kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan ve ülkemizdeki dijital reklam yatırımlarının tahminlenmesine kaynak oluşturabilecek rapor ve açıklamalarıyla dijital medya yatırımlarında tesiri bulunan başka tüm bileşenleri göz önünde bulundurarak gerçekleştirildi.

Dijital içerik tüketimi yükseldi

Geçtiğimiz yılın mart ayında başlayan pandemi devrinde konuta kapanma ve uzaktan çalışma uygulamaları sebebiyle meskende geçirilen vaktinin arttığı, buna bağlı olarak dijital içerik tüketimin de yükseldiği gözlemlendi. Haziran ayından itibaren açılma gerçekleşse de Ekim ayından sonra kapanmanın geri gelmesi ile pandeminin birinci evresindekine emsal tüketici davranışları ve mecra tüketimi görüldü. Buna bağlı olarak dijital, tüm yıl içinde en ağır kullanılan mecra oldu.

Pandemi periyodunda salgın ile ilgili gerçek bilgiye ulaşmak gayesiyle ana akım mecraların bilhassa haber kanalları ve gazetelerin internet sitelerinin ziyaretçi sayılarında artış gözlemlendi. Olağanın dışında, uzun bir müddet konutta kapalı kalmanın tesiri ile toplumsal medyada geçirilen vakit ve içerik tüketim, internet üzerinden oyun oynama, görüntü izleme ve müzik dinleme müddetleri uzadı.

Dijital platformlar üzerinden sinema ve dizi yayını yapan platformların aboneliklerinde, dijital radyo ve podcast dinleme alışkanlığında da artış gözlemlendi. Dışarıda geçen mühletin sınırlanması ve ortak alanlarda bulunmaktan kaçınılması nedeniyle tüketiciler gereksinimlerini karşılamak için e-ticarete yöneldi. Daha evvel bu teknikle alışveriş yapmayan birçok yeni tüketici kazanıldı.

2020’de dijital dönüşümde büyük sıçramalar yaşandı

Uzaktan çalışma sistemi ile birlikte internet üzerinden sesli ve imajlı görüşme imkanı sunan uygulamaların kullanıcı sayısında kıymetli artışlar yaşandı. Bu devirde markalar, tüketicilerine erişmek, yarar yaratmak, duygusal bağ kurmak ve etkileşime geçmek için ağır olarak dijital mecra ve dijital tahlilleri tercih etti. Buna bağlı olarak bu taraftaki yatırımlarını artırdılar. Toplumsal medya platformları üzerinden yapılan canlı yayın, aktiflik ve etkileşime yönelik markalı bağlantılarda, influencer iş birliklerinde artış gözlemlendi.

Tüketicilerin e-ticareti tercih etmesi ile markaların bu platformlarda görünür olmak için yapacağı yatırımlar da değer kazandı. Öbür yandan, e-ticaret markaları yaptıkları reklam yatırımları ile kıymetli reklamverenler haline geldi. 2020, tüm dünyada tüketici tavır ve davranışlarında büyük değişimlerin, dijital dönüşümde büyük sıçramaların yaşandığı bir yıl oldu. Reklam yatırımları ve online mecranın büyümesinde dijital dünyanın tüketici tarafından vakit ve yerden bağımsız erişilebilir olması, geniş ekosistemi, erişim-etkileşim gücünün yüksek olması ve uygulama zenginliği büyük katkı sağladı.

Taşınabilir platformlar yüzde 70 büyüdü

2020 yılında dijital medya yatırımları içerisinde en çok büyüme taşınabilir platformlarda gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl taşınabilir platformların dijital medya yatırımları içerisindeki hissesi yüzde 70, bu platformlara yapılan yatırım ise 5 milyar 261 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turkiye-de-medya-yatirimlari-14-milyar-tl-ye-ulasti-2278121

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler