Türkiye’de Kovid-19 aşısı yapılan kişi sayısı 1 milyonu geçti

CoronaVac aşısının ülke genelinde uygulanmaya başlanmasının 7’nci gününde aşılanan kişi sayısı 1 milyonu aştı Türkiye’ye 30 Aralık’ta getirilen …

CoronaVac aşısının ülke genelinde uygulanmaya başlanmasının 7’nci gününde aşılanan kişi sayısı 1 milyonu aştı

Türkiye’ye 30 Aralık’ta getirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşısını yaptıranların sayısının 1 milyonu geçtiği açıklandı.

Sıhhat Bakanlığı Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’nda koruma edilen aşılardan rastgele alınan numuneler, öncelikle Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında tahlil edildi.

Daha sonra aşılar Bakanlığa ilişkin iklimlendirmeli, eksi 20 ila artı 20 derece ortası ayarlanabilir sıcaklıkta, aşı ve ilaç taşımaya uygun 60-90 metreküp hacmindeki frigorifik araçlarla belirlenen güzergah ve rota planlaması dahilinde 81 ile ulaştırıldı.

Tamamı canlı takip edilebilen araçların sıcaklığı, pozisyonu ve içindeki eserlerin tüm detayları nakil sırasında dakika dakika izlendi.

Vilayetlere ulaştırılmasının akabinde soğuk hava depolarında muhafaza altına alınan aşılar, bölge gereksinimlerine uygun 1, 5, 8 ve 13 metreküp hacimlerindeki frigorifik araçlarla kentlerin tüm noktalarına dağıtıldı.

– Türkiye soğuk zincir alt yapısıyla dikkati çekiyor

Türkiye’de bir aşının aktifliğini üretiminden bireye uygulanana kadar koruyan ve gereksinimi olanlara kâfi ölçüde aktif aşının ulaşmasını sağlayan güçlü soğuk zincir alt yapısı bulunuyor.

Aşı saklanan tüm depolarda yedek sistemler, jeneratörler her an çalışabilir durumda tutuluyor. Her deponun sıcaklığı birden fazla metotla takip ediliyor.

Kademeli olarak, 2014 Ekim ayından itibaren devreye sokulan Aşı Takip Sistemi (ATS) kapsamında karekod bilgisiyle her doz aşı, ana depodan uygulanıncaya kadar takip ediliyor, uygulanan ve uygulayan kişi bilgileri eşleştiriliyor. Karekod okutularak aşının miadı denetim ediliyor, soğuk zincire uygunluğu teyit ediliyor.

Sistem sayesinde her bir doz aşıya kimlik verilmesi ve depodan kullanıcıya kadarki sürecin takip edilmesi, geçersiz aşının sirkülasyona girmesi de engelleniyor.

Bu sistem, dünyada aşıların güvenliği ve idaresi konusunda geliştirilen birinci ve hala tek tümleşik sistem olarak öne çıkıyor. Büsbütün yerli imkanlarla geliştirilen sistemin fikri mülkiyet hakları Sıhhat Bakanlığın’da bulunuyor.

AA

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kovid-19-asisi-yapilan-kisi-sayisi-1-milyonu-gecti-2272916

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler