“Türkiye’de birinci defa üretilecek olan potasyum sülfat tesisi kuruyoruz”

Alkim Alkali Kimya İdare Konseyi Lideri Mehmet Reha Kora 2021 yılında çok değerli bir yatırımın içerisinde olduklarını ve potasyum sülfat …

Alkim Alkali Kimya İdare Konseyi Lideri Mehmet Reha Kora 2021 yılında çok değerli bir yatırımın içerisinde olduklarını ve potasyum sülfat tesisini kurduklarını belirtti.

Alkim Alkali Kimya İdare Konseyi Lideri Mehmet Reha Kora, kimya dalının 2020 yılını nasıl geçirdiğini ve Alkim Alkali Kimya’nın 2021 yatırımlarını Bloomberg HT’ye anlattı.

Pandeminin bütün dünyada çok büyük tesirler yarattığını kimi bölümlerin çok daha güç bir süreçten geçtiğini söyleyen Kora, birtakım bölümlerin krizi fırsata çevirdiklerini belirtti. Bu kesimler ortasında kimya dalının de pandeminin paklığın ve hijyenin ehemmiyetini bir kez daha ortaya koyduğu için süreçten olumsuz etkilenmediğini belirtti.

Kora, “Alkim Kimya olarak sodyum sülfat isimli maddeyi üretiyoruz. Deterjanın temel bir hammaddesidir. Pandemi periyodunda deterjana olan talebin artması ile sodyum sülfata olan talepte de artış oldu. Her 3 tesis de tam kapasite ile çalışıyor. Türkiye’deki ve ihracat ülkelerimizdeki talebi karşılayabiliyoruz” dedi.

Kora, “2020 yılını beklentilerimizin üzerinde bir tonaj, ciro ve karlılıkla kapattık. Yüzde 23 borçluluk oranını yüzde 15’e indirmiş bulunuyoruz. İhracatlar sebebiyle Euro/TL bilançoya olumlu tesir etti. Yatırımlarda da orta vadeli düşük faizli yatırım kredileri Türkiye’de euro bazından, bu yatırımların faiz yükleri de kur yüzünden finans maliyetini arttırdı” diye ekledi.

Son olarak 2021 yılında çok kıymetli bir yatırımın içerisinde olduklarını belirtten Kora, “Türkiye ve yakın coğrafyada birinci sefer üretilecek olan potasyum sülfat tesisini kuruyoruz. Çok kıymetli, doğal ve organik tarımda kullanılabilecek bir gübre. Bu yatırım yaklaşık 13 milyon euroluk bir yatırım, 5 milyon euroluk yatırım kredisi ile geri kalanı şirketin özkaynakları ile gerçekleştireceğiz. Mali yapımız çok sağlam 2019 yılının sonunda başladık. Üretimi bu yılın Haziran sonu Temmuz başında başlayacağız. Süreç çok süratli ilerliyor” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turkiye-ve-yakin-cografyada-ilk-kez-uretilecek-olan-potasyum-sulfat-tesisini-kuruyoruz-2272767

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler