Türkiye ve Yunanistan ortasında istikşafi görüşme

Türkiye ve Yunanistan ortasındaki istikşafi görüşmelerin 61. tipi 25 Ocak’ta gerçekleşti. Taraflar, istikşafi görüşmelerin 61. cinsinde, bir …

Türkiye ve Yunanistan ortasındaki istikşafi görüşmelerin 61. tipi 25 Ocak’ta gerçekleşti. Taraflar, istikşafi görüşmelerin 61. cinsinde, bir sonraki görüşmenin Atina’da yapılması konusunda mutabık kaldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen görüşmelere Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler-Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdür Yardımcısı Barış Kalkavan katılırken, Yunanistan’ı emekli Büyükelçi Pavlos Apostolidis, Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Büyükelçi Aleksandros Kuyu ve Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri’nin Özel Kalem Müdürü İfigeniya Kanara temsil etti.

Görüşmede, daha evvel yapılan 60 cinste ele alınan hususlar kıymetlendirilerek, mevcut durum ve son gelişmeler ile geleceğe yönelik bu mevzularda atılabilecek adımlar ele alındı.

Taraflar, istikşafi görüşmelerin 61. tipinde, bir sonraki görüşmenin Atina’da yapılması konusunda mutabık kaldı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis milletvekillerine yaptığı bir konuşmada, “Uluslararası Hukuk çerçevesinde Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge sonlarını görüşmeye istekliyiz.” demişti.

Türkiye ve Yunanistan, Ege sıkıntılarına her iki tarafın da kabul edebileceği, “adil, kalıcı ve kapsamlı” tahlil için yer hazırlamak maksadıyla istikşafi görüşmelere 12 Mart 2002’de Ankara’da başlamıştı.

İki ülkenin dışişleri bakanlarının müsteşarları ortasında yürütülen görüşmelerin sonuncusu olan 60. tıp, 1 Mart 2016’da Atina’da yapılmıştı. Periyodun Yunan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş fakat istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turkiye-ve-yunanistan-arasindaki-istiksafi-gorusmeler-gerceklesti-2273292

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler