Türkiye geçen yıl 17,1 milyar dolarlık makine ihraç etti

Türkiye’nin makine ihracatı geçen yıl 17,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatta yüzde 4,5’lik düşüş yaşansa da global salgına karşın kayıp …

Türkiye’nin makine ihracatı geçen yıl 17,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatta yüzde 4,5’lik düşüş yaşansa da global salgına karşın kayıp sonlu kaldı

Makine İhracatçıları Birliğinden (MAİB) yapılan açıklamaya nazaran, kesimin ihracatı aralıkta 2019’un birebir periyoduna nazaran yüzde 17,5 artış gösterdi.

Son çeyrekte büyük bir atılım yaparak yüzde 9 artış kaydeden dalın ihracatı, yıl genelinde 17,1 milyar dolar oldu. Bölüm, 200’den fazla ülkeye 3,1 milyon tonluk makine satışı gerçekleştirdi.

Global makine ticaretinin yüzde 12 düştüğü 2020’de Türkiye’nin makine ihracatındaki kayıp yüzde 4,5 ile hudutlu kaldı. İhracat, TÜİK hesaplamasına nazaran ise 18 milyar doları aştı.

Yurt dışından makine alımı yüzde 9 ila 21 ortasında düşen Almanya, ABD ve İngiltere üzere gelişmiş ülkelerde, Türk makine kesimi ihracat düşüşünü yüzde 3’ün altında tutmayı başardı. Rusya ile ticari alakalarını güçlendirmeye devam eden makineciler, bu ülkeye ihracatını da yüzde 22 artırdı.

– “Almanya, ABD ve İngiltere’ye ihracatımız son çeyrekte yüzde 21 arttı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu, dünya makine ihracatının arttığı yıllarda tüm rakiplerinden daha süratli artış sağladıklarını, global ticaretin daraldığı 2020’de de ihracat düşüşünü sonlu tutmayı başardıklarını bildirdi.

Giderek yükselen teknoloji düzeyi ve rekabetçi fiyatlar sayesinde düşüşü yüzde 4,5 düzeyinde durdurabildiklerini aktaran Karavelioğlu, kontakları sayesinde en değerli pazarlardan Almanya, ABD ve İngiltere’ye ihracatın son çeyrekte yüzde 21 arttığını kaydetti.

Karavelioğlu, “Tüm dünyada KOBİ’lerin krizler karşındaki esnekliklerini ve çevikliklerini test eden bir süreç yaşandı. AB’deki makine imalatçısı KOBİ’ler felç olurken, biz birçok büyük iktisatta pazar hissemizi artırdık.” tabirlerini kullandı.

– “Makine bölümü en süratli toparlanan birkaç ülkeden biriyiz”

Kutlu Karavelioğlu, bu yıl kaidelerin oluşması halinde dalın yüzde 10 büyüyebileceğini lakin ihracatta yakalanan tonaj sayısına ulaşılmasının sıkıntı olduğunu belirtti.

Makine üretiminin dünya genelinde yüzde 5 daraldığı yılda Türk makine endüstrisinin üretiminin yüzde 7 arttığını aktaran Karavelioğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Üretimdeki artış büyük bir ivme yakalandığının işareti. Makine kesimi en süratli toparlanan birkaç ülkeden biriyiz. Global makine ve teçhizat yatırımlarının salgın öncesi düzeyine gelecek yıl ortasında ulaşacağı kestirimleri şimdi iyileştirilmedi. Ancak ne olursa olsun, biz belirsizliklerin hakim olacağı bu süreci de değerli kazanımlarla geçireceğiz ve ihracat performansımızla rakiplerimizden ayrışmaya devam edeceğiz.”

Karavelioğlu, Türk makine kesiminde yüzde 50 düzeylerine kadar düşen kapasite kullanım oranlarının yüzde 72’ye çıktığını, en güçlü şartlar altında dahi Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki hisselerini artırarak yüzde 11’e yaklaştırdıklarını, makine imalatçılarının büyük bir alkışı hak ettiğini belirtti.

– “Yerli makine hissesini korumak için önlemlerimizi sıkılaştırmalıyız”

MAİB Lideri Karavelioğlu, Türkiye’nin makine ithalatının 11 ayda 25,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini aktararak, şunları kaydetti:

“İmalatçılarımızın senelerce çalışarak 5,5 milyar dolar düzeyine indirdiği makine dış ticaret açığı bu yıl ikiye katlandı. Endüstrimizin, Uzak Doğu’nun dampingli ve finansman takviyeli mallarına gösterdiği çok ilgiyi hem sürdürülemez hem de vahim bir kaynak israfı olarak görüyoruz. Makinelerimizin yüzde 65’inden fazlasını ithal eden gelişmiş ülkeler artık vaktinde teslimat, itimat ve kaliteyi öncelik olarak belirlemişken Türkiye’deki yatırımcıların bunları görmezden gelmesinin yanlışlığına dikkat çekiyoruz.”

Karavelioğlu, ithalatın artmasının yalnızca ucuzluğa ya da finansman imkanlarına bağlanamayacağını belirterek, “Makineler, Türkiye’nin ihracatında olduğu üzere ithalatında da ikinci büyük kalemdir. Bu çelişkili durumu gidermek ve artan iç talepte yerli makine hissesini en azından korumak için önlemlerimizi sıkılaştırmalıyız. Gerek yatırım teşvik mevzuatımızın gerekse kamu alımları ve KÖİ projelerinin 11. Kalkınma Planı’nın yerli makineleri önceleyen kararlarına uygun hale getirilmesini öncelikle talep ediyoruz. Ek gümrük vergilerinde en son eser ithalatını kolaylaştırıcı indirimler yapılması için şimdi erken olduğunu düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turkiye-gecen-yil-17-1-milyar-dolarlik-makine-ihrac-etti-2272894

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler