Turkish Cargo ilaç nakliyatında hissesini artırdı

THY Kargodan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan İtina halihazırda dünya çapında bir günde 30-40 milyon doz Kovid-19 aşısını taşıma …

THY Kargodan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan İtina halihazırda dünya çapında bir günde 30-40 milyon doz Kovid-19 aşısını taşıma kapasitesine sahip olduklarının altını çizerek, ilaç taşımalarında global piyasa hisselerini yüzde 7,5’e…

THY İdare Şurası ve İcra Komitesi Lideri İlker Aycı, Turkish Cargo’nun salgın sürecinde mükemmel bir muvaffakiyet elde ettiğini belirterek, “(50 yolcu uçağını) Kargo uçağı haline getirdik. Bu formda kargo kapasitemiz oldukça arttı. Dünyadaki en değerli 5 hava kargo nakliyat şirketi içerisine girdik.” dedi.

Turkish Cargo tarafından hava kargo kesiminin nabzını tutan profesyoneller ortasında fikir alışverişi yapılması, dijitalleşme, aşı nakliyatı ve hava kargonun geleceği üzere kıymetli gündemlerin konuşulması maksadıyla hayata geçirilen “Cargo Talks” isimli çevrim içi seminerlerin birincisi düzenlendi.

THY Kargodan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan İtina ise geçen yıl 2 bin 900 kargo taşıma seferi gerçekleştirdiklerini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Salgının başından itibaren dünyanın her yerine 50 bin ton sıhhat eseri, medikal ekipman taşıdık. Kasım ve aralıkta aşı şirketlerinden hoş haberler gelmeye başladıkça dünya çapında aşılanma süreçleri de başladı. Bizim beklentilerimize nazaran, aşı üretimi bu yıl boyunca artacak ve münasebetiyle hava kargo sanayisi de dünya çapında ikinci defa son derece kıymetli bir rol üstlenecek.”

Günde 30-40 milyon doz aşı taşıma kapasitesi

İhtimam, halihazırda dünya çapında bir günde 30-40 milyon doz Kovid-19 aşısını taşıma kapasitesine sahip olduklarının altını çizerek, ilaç taşımalarında global piyasa hisselerini yüzde 7,5’e yükselttiklerini, bu açıdan dünyada en etkin taşıyıcılar ortasına girdiklerini söyledi.

Bu yıl boyunca da tüm güçleriyle aşılama süreçlerine dayanak verme konusunda son derece kararlı olduklarını vurgulayan İtina, şu bilgileri verdi:

“Freight Tonne Kilometres (FTK) açısından Memleketler arası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA) üyesi olan havayolları ortasında 2015’te piyasa hissemiz 1,8’di ve 22. sıradaydık. Yalnızca 6 sene içerisinde FTK kıymetimizi 3 katına çıkardık, piyasa hissemizi da 4,7’ye yükselttik. Salgının tepesinde piyasa hissemiz yüzde 5’e yükseldi. Halihazırda dünya çapındaki her 20 kargodan birini artık Turkish Cargo olarak biz taşıyoruz. Müşterilerimizi yaptığımız işin merkezine koyuyor, onların en muteber iş ortağı olmaya uğraş ediyoruz. Önümüzdeki devirde dünyadaki 3 en büyük taşıyıcıdan biri olmak istiyoruz.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turkish-cargo-ilac-tasimaciliginda-payini-artirdi-2274379

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler