Türk Lirası’nda ralli sürüyor

Global piyasalarda dolar yatay bir performans izlerken, Türk Lirası’nın dolar karşısındaki olumlu seyri yeni haftanın birinci süreç gününde de …

Global piyasalarda dolar yatay bir performans izlerken, Türk Lirası’nın dolar karşısındaki olumlu seyri yeni haftanın birinci süreç gününde de devam etti

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelen sıkı duruşun uzun mühlet korunacağına ait bildirilerin akabinde dolar karşısındaki rallisini sürdürüyor.

Yurtiçindeki sıkılaşma bildirilerinin devamıyla birlikte global piyasalarda doların yatay seyri, Dolar/TL kurundaki gerileme için de olumlu ortam oluşturdu.

Dolar/TL kuru 7,04’ün de altını test ederek Ağustos 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Bloomberg dolar endeksi ise 1.131 ile yatay seyirde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, Reuters’a yaptığı açıklamada uzun mühlet faiz indirimini gündeme almalarının mümkün görünmediğine dikkat çekmişti. Ağbal, “Orta vadeli enflasyon maksadımız olan yüzde 5 oranının epey uzağındayız. Ocak Enflasyon Raporu’nda sunduğumuz kestirimler bu amaca 2023 yılında ulaşabileceğimizi göstermektedir. Bu nedenle, para siyasetindeki sıkı ve ihtiyatlı duruşun, yüzde 5 amacına ulaşılması beklenen 2023 yılına kadar, uzun bir mühlet kararlılıkla sürdürülmesi gerekiyor.” sözlerini kullanmıştı.

Risk primi 300’ün altında

Türk varlıklarındaki olumlu havayı risk primindeki düşüş de destekledi. Pandemi sürecinde birinci sefer 300’ün altını gören risk primi yeni haftanın birinci süreç gününde 286 baz puan düzeyine kadar geriledi.

Gösterge tahvil faizi yüzde 14,77’den süreç görürken, BIST 100 endeksi yeni haftaya yükselişle başladı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turk-lirasi-nda-ralli-suruyor-2274213

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler