Türk Eximbank’tan Avusturyalı ihracat dayanak kuruluşu ile işbirliği mutabakatı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Türk Eximbank ile Avusturya’nın resmi ihracat takviye kuruluşu OeKB ortasında reasürans işbirliği mutabakatı …

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Türk Eximbank ile Avusturya’nın resmi ihracat takviye kuruluşu OeKB ortasında reasürans işbirliği mutabakatı imzalandı” açıklamasında bulundu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın Avusturya’nın resmi ihracat dayanak kuruluşu OeKB Oesterreichische Kontrollbank AG ile reasürans işbirliği muahedesi imzaladığını bildirdi.

Pekcan yaptığı yazılı açıklamada, ihracatçıya finansman takviyesi sağlayan Türk Eximbank’ın dünyanın farklı bölgelerinden çeşitli ihracat takviye kuruluşlarıyla, bölgesel finans kurumlarıyla ve bankalarla stratejik iştirakler kurarak Türk firmalarının ek finansman kaynaklarına erişimlerini ve rekabet güçlerini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti.

Bu kapsamda bankanın daha evvel ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Danimarka’nın ihracat kredi kuruluşları ile reasürans işbirliği mutabakatlarına imza attığını hatırlatan Pekcan, reasürans muahedeleri çerçevesinde birinci somut sürecin de 2020’nin Temmuz ayında Birleşik Krallık’ın ihracat takviye kuruluşu UKEF ile birlikte Irak’ta inşa edilecek Güç Santrali Projeleri için Türkiye’den yapılacak mal ve hizmet ihracatına yönelik gerçekleştirildiğini kaydetti.

Türk Eximbank’ın yeni bir milletlerarası işbirliğine gittiğine dikkati çeken Pekcan, “Türk Eximbank ile Avusturya’nın resmi ihracat takviye kuruluşu OeKB Oesterreichische Kontrollbank AG ortasında bir müddettir müzakereleri devam eden reasürans iş birliği muahedesinin imza süreci de tamamlanarak yürürlüğe girmiştir, Kelam konusu mutabakatın ihracatçılarımıza güzel olmasını diliyorum” dedi.

Pekcan, kelam konusu muahede ile Türk ve Avusturyalı firmaların üçüncü ülkelerde birlikte gerçekleştirecekleri projeler için kendi ülkelerinden yapacakları mal ve hizmet ihracatına Türk Eximbank ve OeKB tarafından sigorta dayanağı sağlanacağını belirterek, buna ait düzeneğin müracaatlara hazır hale getirildiğini kaydetti. Bakan Pekcan, ayrıyeten muahede ile daha süratli ve faal bir kredi tahsis süreci sağlanacağını kelamlarına ekledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turk-eximbank-ile-avusturyanin-ihracat-destek-kurulusu-oekb-arasinda-is-birligi-anlasmasi-2273791

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler