Turizm gelirinin ulusal gelirdeki hissesi rekor düşük düzeyde

Turizm gelirlerinin ulusal gelirdeki hissesi geçen yılki yüzde 4’ten yüzde 1,6’ya geriledi. Bu oran Rusya ile yaşanan uçak krizi periyodunda …

Turizm gelirlerinin ulusal gelirdeki hissesi geçen yılki yüzde 4’ten yüzde 1,6’ya geriledi. Bu oran Rusya ile yaşanan uçak krizi periyodunda yüzde 2’ye kadar gerilemişti

Turizm gelirlerindeki rekor düşüş, bölümün ulusal gelir içindeki hissesini da bu alanda bilgi tutulan devrin en düşük düzeyine geriletti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran 2020’de net turizm geliri yüzde 63,6 gerileyerek 10,9 milyar dolar oldu. Geçen yıl bu sayı 30 milyar doların üzerindeydi. Birebir devirde dolar bazlı ulusal gelirin yüzde 7,7 düşüşle 702 milyar dolara indiği kestirim ediliyor.

Böylece turizm gelirlerinin ulusal gelirdeki hissesi geçen yıl görülen yüzde 4 düzeyinden yüzde 1,6’ya geriledi. Bu oran Rusya uçak krizi ve sonrasında artan güvenlik telaşları devrinde bile en fazla yüzde 2’ye inmişti.

Birçok dengeyi bozdu

Turizm gelirlerindeki sert düşüş istihdamdan, ödemeler istikrarına kadar birçok kalemde kıymetli bozulmalara yol açtı. Kelam konusu düşüş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası datalarına nazaran Kasım ayı itibariyle cari açıkta ek 16 milyar dolarlık yükselişe neden oldu. Bu da altın ithalatının da arttığı 2020’de ek finansman gereksinimi yarattı.

Kesimdeki istihdam kaybı da yüksek oldu. TÜİK’in son yayımladığı Ekim verisine nazaran dalda son bir yılda 286 bin kişi işini kaybetti. Konaklama ve yiyecek hizmetlerinde toplam istihdam 1,4 milyona geriledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/turizm-gelirinin-milli-gelirdeki-payi-rekor-dusuk-seviyede-2273784

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler