Tüketici itimadı Ocak’ta yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayına ait tüketici itimat endeksini açıkladı Ocak’ta Tüketici İnanç Endeksi 83,3 olarak kaydedildi. Bir evvelki …

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayına ait tüketici itimat endeksini açıkladı

Ocak’ta Tüketici İnanç Endeksi 83,3 olarak kaydedildi. Bir evvelki ay tüketici inanç endeksi 80,1 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun datalarına nazaran endeks Ocak ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 4 artış kaydetti.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında geçen 12 aylık periyoda nazaran mevcut devirde hanenin maddi durumu endeksinin yüzde 3,6 oranında azalarak 63,7 olduğu görüldü.

Gelecek 12 aylık periyoda ait hanenin maddi durum beklentisi endeksi Aralık ayında 78,9 iken, Ocak ayında yüzde 6,3 oranında artarak 83,8 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Aralık ayında 82,9 iken, Ocak ayında yüzde 6,5 oranında artarak 88,2 oldu. 12 aylık devirde güçlü tüketim mallarına harcama yapma kanısı endeksi Aralık ayında 92,6 iken, Ocak ayında yüzde 5,1 oranında artarak 97,3 oldu.

Bloomberg HT Tüketici İnanç Ön Endeksi de yükselmişti

Bloomberg HT Tüketici İnanç Ön Endeksi de Ocak ayında bir evvelki ayın sonuncu endeksine nazaran yüzde 9,56 artarak 73,89 kıymetini almıştı.

Bloomberg HT Tüketici İtimat Ön Endeksi’ninn ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısı hem de geleceğe ait beklentilerinde düzgünleşme yaşandığı görülmüştü.

TCMB’nin Kasım ve Aralık aylarında yaptığı güçlü faiz arttırımları sonrası TL’de kısmi bir pahalanma sürecinin başlaması ve bunun finansal piyasalara olumlu yansımaları Bloomberg HT Tüketici İnancındaki artışın bir nedeni olarak öne çıktı. Aralık ayı başında devreye giren güçlü kapanma süreci sonrası Kovid-19 hadise sayılarındaki gerileme ile aşılanma sürecinin başlıyor olması da inancı olumlu etkiledi.

-devam edecek

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ocak-ayi-tuketici-guven-endeksi-aciklandi-2272985

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler