TÜİK’ten şeffaflık ve bilgi güzelleştirme için daha evvel uygulanmamış komite adımı

Türkiye İstatistik Kurumu, şeffaflık ve aktif data metodolojisi ekonomistlerin ve birtakım sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı …

Türkiye İstatistik Kurumu, şeffaflık ve aktif data metodolojisi ekonomistlerin ve birtakım sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı kıymetlendirme komiteleri kurdu

CEMRE PARILTI KARACA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), daha rasyonel ve şeffaf bilgi siyaseti için harekete geçti.

Bloomberg HT’nin ortalarında TÜİK’in üst seviye yetkilisinin de olduğu dört kaynaktan aldığı bilgiye nazaran TÜİK şeffaflığı artırmak ve data derleme metodolojilerini geliştirmek hedefiyle 3 farklı kıymetlendirme kurulu kurdu. Komitelerde ekonomistler ve kimi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer alacak.

3 farklı başlıkta kurulan ve 10 bireyden oluşan komiteler enflasyon, işsizlik ve büyüme üzere bilgi setlerinin metodolojilerini güzelleştirme hususlarına ağırlaşacak. TÜİK, Avrupa İstatistik Ofisi iyileştirmeleriyle birlikte Türkiye’ye en uygun sistem için çalışmaları gerçekleştirecek. 1-2 yıl içerisinde bilgileri kıymetlendirecek olan ekonomistler ve sivil toplum kuruluşları şu evrede TÜİK data hesaplama sistemi hakkında bilgi alıyor.

Bloomberg HT’ye konuşan üst seviye TÜİK yetkilisi verilen kararın piyasada karşılık bulmasını beklediklerini söylerken piyasa gerçeğini yansıtmak istediklerini belirtti. Uzun bir süredirin TÜİK’in kendi içerisinde dijital dönüşüm ve data kapsayıcılığı konusunda çalışmalarını artırdığına dikkat çeken yetkili bu çalışmaları ilerletmek ismine uzmanlarla işbirliğine gitme kararı aldıklarını tabir etti.

TÜİK dataları iktisat kamuoyunun gündemine gelmişti

TÜİK’in bilgileri iktisat kamuoyunda gündeme gelmiş, buna karşı kurumdan bilgilere yönelik şeffaflık tenkitlerine karşı açıklama yapılmıştı.

Açıklamada, “TÜİK olarak ulusal ve milletlerarası normlara nazaran istatistik üretmekle misyonlu bir kurumuz. Bu normlar üretilen her istatistiğin bilimsel bir metoda dayanmasını gerekli kılmaktadır. Bu metotlar memleketler arası karşılaştırılabilir dataların üretilebilmesi için AB, Birleşmiş Milletler, Memleketler arası Çalışma Örgütü, Dünya Tarım Örgütü üzere birçok memleketler arası teşkilat ve kurumun belirlediği standartlardır. TÜİK olarak bu standartları yakından takip ediyoruz. Neyin ne vakit yapılmasına ait kesin çizgiler bulunuyor, biz de buna uyuyoruz. Birtakım kriterlerin yine yapılandırılıp güncellenmektedir. Bir başka güncelleme münasebeti de geç gelen dataların hesaplamalara dahil edilmesidir.” sözleri kullanılmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tuik-seffaflik-icin-ilk-defa-degerlendirme-komisyonu-kuracak-2273811

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler