TÜİK, İşgücü Piyasası İstişare Konseyi oluşturdu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye İstatistik Sistemi’ndeki tüm dataların karşılaştırılabilirliğini, tutarlılığını temin etmek ve üretilen …

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye İstatistik Sistemi’ndeki tüm dataların karşılaştırılabilirliğini, tutarlılığını temin etmek ve üretilen tüm bilgilerin entegrasyonunu sağlamak emeliyle geçen ay “İşgücü Piyasası Müracaat Kurulu”…

Kurumun internet sitesinden yapılan açıklamada, TÜİK’in, Türkiye İstatistik Kanunu kapsamında ülkenin ekonomik ve toplumsal yapısındaki değişimleri tespit etmek hedefiyle makul dönemlerde çeşitli mevzularda araştırmalar düzenlediği ve sonuçlarını kamuoyuna duyurduğu belirtildi.

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan değişimlerin her alanı olduğu üzere istatistik alanını da etkilediği söz edilen açıklamada, kurumun, ortaya çıkan bu yeni koşullarla aktifliğini artırmak için daima olarak yapısını güncellediği ve ortaya çıkan yeni gereksinimlere karşılık vermek için araştırmalarını geliştirmeye dönük çalışmalar yürüttüğü kaydedildi.

Açıklamada, şu tabirler kullanıldı:

“Bu kapsamda, memleketler arası standartlarda, kullanıcı odaklı ve sürdürülebilir bir istatistik sistemi kurma vizyonuyla Türkiye İstatistik Sistemi’ndeki tüm bilgilerin karşılaştırılabilirliğini, tutarlılığını temin etmek ve üretilen tüm dataların entegrasyonunu sağlamak gayesiyle 2021 yılı ocak ayında İşgücü Piyasası Müşavere Konseyi oluşturulmuştur. Heyet, 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin ‘Sayım, araştırma ve proje çalışmalarında muhtaçlık duyulan hususlarda gerçek ve hukuksal şahısların uzmanlık, tecrübe ve görüşlerinden yararlanmak, en son bilimsel teknik ve prosedürlerin uygulamaya aktarılmasını sağlamak maksadıyla istişare heyetleri oluşturulabilir.’ kararını içeren 607. unsuru kapsamında oluşturulmuştur.”

Müşavere Konseyinin, ülkedeki iş gücü piyasasını ulusal gereksinimler ve milletlerarası gelişmeler doğrultusunda bütün olarak kıymetlendirmek hedefiyle kurulduğu ve birinci toplantısını 4 Şubat’ta gerçekleştirdiği söz edilen açıklamada, şuranın iktisat alanında çalışan akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluştuğu bilgisine yer verildi.

Konseyin üye listesinin de yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uluslararası norm ve standartlar çerçevesinde hesaplanmakta olan iş gücü piyasasına ait göstergelerin, ülke şartlarını en yeterli yansıtacak formda ele alınması ve geliştirilmesinin yanı sıra bilgi derleme, sürece, yayımlama ve bağlantı süreçlerine de Müşavere Şurası’nın değerli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çerçevede başta GSYH olmak üzere muhtaçlık duyulan öbür bahislerde da müşavere konseylerinin oluşturulması planlanmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu Kalite Garanti Çerçevesi’nde yer alan erişilebilirlik ve açıklık unsurları kapsamında Müşavere Konseyi toplantı tutanaklarına ve ilgili dokümanlara TÜİK internet sayfasından erişim imkanı sağlanacaktır.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tuik-isgucu-piyasasi-danisma-kurulu-olusturdu-2274237

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler