TÜİK: Fiyat İstatistikleri Müracaat Heyeti oluşturuldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), fiyat istatistikleri usul ve hesaplamaları konusunda ulusal muhtaçlıklar ve memleketler arası gelişmelerin …

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), fiyat istatistikleri usul ve hesaplamaları konusunda ulusal muhtaçlıklar ve memleketler arası gelişmelerin istişare edilmesi maksadıyla Fiyat İstatistikleri Müracaat Şurası’nın oluşturulduğunu bildirdi.

TÜİK’in internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, ilgili mevzuat kapsamında Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal yapısındaki değişimleri tespit etmek gayesiyle nizamlı aralıklarla çeşitli mevzularda araştırmalar düzenlenerek sonuçları kamuoyuyla paylaşılıyor.

Dünyada ve Türkiye’de meydana gelen değişimler, her alanda olduğu üzere istatistik alanını ve TÜİK’i etkilerken değişen şartlar yeni gereksinimleri ortaya çıkarıyor.

Bu kapsamda, fiyat istatistikleri sistem ve hesaplamaları konusunda ulusal muhtaçlıklar ve milletlerarası gelişmelerin istişare edilmesi, ortaya çıkan gereksinimlerle TÜİK tarafından belirlenen öncelikli mevzuların gözden geçirilmesi ve her yıl nizamlı olarak değerlendirmelerin ve tavsiyelerin yer aldığı raporların hazırlanması maksadıyla Ocak 2021’de Fiyat İstatistikleri Müracaat Şurası oluşturuldu.

İktisat alanında çalışan akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu kurumu temsilcilerinden oluşan Heyet, geçen ay 3 sefer toplandı.

Geçen yıl yaşanan ve hala devam eden Kovid-19 salgını süreci, hane halklarının tüketim alışkanlıklarının kıymetli ölçüde değişmesine sebep oldu. Bu durum tüm ülkelerde fiyat istatistiklerinde unsur ve ana harcama kümesi tartılarının, şimdiki tüketim yapısını yansıtacak formda gözden geçirilmesi ve en şimdiki bilgiler dikkate alınarak hesaplanması zorunluluğunu doğurdu.

Fiyat İstatistikleri Müşavere Şurasının geçen ay gerçekleştirdiği toplantılarda temel olarak, 2021 için TÜFE’de planlanan değişiklikler ve TÜİK’in husus yükleri konusunda, Avrupa İstatistik Ofisinin aktüel tavsiye kararlarını dikkate alarak yapmış olduğu çalışmalar gündeme alındı ve Heyet üyeleri bilgilendirildi.

TÜİK kalite garanti çerçevesinde yer alan “erişilebilirlik ve açıklık” prensipleri kapsamında Müracaat Heyeti toplantı tutanaklarına ve raporlara Kurumun internet sayfasından ulaşılabilecek.

Duyuruda ayrıyeten, Fiyat İstatistikleri Müracaat Konseyi üyelerinin listesi de yer alıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tuik-fiyat-istatistikleri-danisma-kurulu-olusturuldu-2273884

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler