Trump’tan Tiktok’u satmaları için 45 gün süre

Çin menşeli son zamanlarda oldukça popüler olan Tiktok uygulamasının ABD Başkanı Trump tarafından Çinli şirket ByteDance’e TikTok’u Microsoft’a satması için 45 gün süre tanıdığı belirtildi.

Donald Trump’ın Çin’e karşı yürüttüğü ticaret savaşı kapsamında TikTok dahil Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklamakla tehdit ediyor.

TikTok’u Çinli teknoloji şirketi ByteDance’den satın almak için görüşmelerde bulunan ​Microsoft’tan yeni açıklama geldi. ABD merkezli teknoloji devinin Başkan ile görüşmesinin ardından popüler Tiktok uygulamasını satın alma pazarlıklarını devam ettirdiğini açıklaması, Trump’ın popüler olan kısa video uygulamasını yasaklama tehdidinden geri adım atma işareti olarak değerlendirildi.

Satış anlaşması pazarlıklarından haberdar üç kaynağın Reuters’e aktardığına göre, Trump, Çinli teknoloji şirketi ByteDance’ı Microsoft’u satmayı kabul etmesi için 45 günlük bir fırsat verdi. Bu zaman aralığının ABD merkezli teknoloji devinin ByteDance’den tamamen kopacak TikTok’a uygun teknoloji geliştirmesi için geçiş süreci sağlayacağı belirtildi. 

ABD’li yetkililer TikTok’un Çinli şirketin mülkiyeti altındayken kişisel verilerle ilgili yaptığı işlemlerin ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunda ısrar eden açıklamalar yapıyor.  Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın haftasonu Başkan ile telefon görüşmesi yapıp güvenlik endişelerini yatıştırmasının ardından yasak planı değişmişe benziyor.

Microsoft’un “ABD Başkanı Donald Trump’ın endişelerine karşılık vermenin önemini tümüyle takdir ediyoruz. TikTok’u tam bir güvenlik değerlendirmesine tabi ve ABD’nin Hazinesi dahil ekonomik yararına olarak TikTok’u almakta kararlıyız” açıklamasının Trump’ın pozisyon değişikliği işareti olarak yorumlandı.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Akdeniz’de deprem

  Kandilli Rasathanesi verilerine göre, saat 18:23’de  Akdeniz Oniki Adalar'da, meydana gelen deprem yerin 1,3 kilometre derinliğinde ...