Trump’ın Senato’daki azil yargılamasının 2. günü…

Kongre baskınındaki rolü nedeniyle Demokratlar tarafından suçlanan ve ikinci sefer azil istemiyle yargılanan birinci lider olan Trump’ın …

Kongre baskınındaki rolü nedeniyle Demokratlar tarafından suçlanan ve ikinci sefer azil istemiyle yargılanan birinci lider olan Trump’ın Senatodaki azil yargılamasında 2. gün sona erdi.

6 Ocak’taki Kongre baskını nedeniyle eski ABD Lideri Donald Trump’ın Senatodaki azil yargılamasına devam edilirken, baskının ne formda gerçekleştiğine ait birinci sefer gün yüzüne çıkan görüntüler kamuoyunda gündem oldu.

Temsilciler Meclisinden gelen ve sav makamı olarak misyon yapan Demokrat savcı vekiller yaklaşık 8 saat boyunca Trump aleyhindeki savlarını ortaya koydu.

Demokrat savcı vekillerin lideri Jamie Raskin, Trump’ın “Kongre baskınının baş sorumlusu” olduğunu savunurken, kelam alan öbür savcı vekiller de Trump’ın seçim sonuçlarına ait “doğru olmayan” argümanlarını tekrarlayarak kendi taraftarlarını kışkırttığını ileri sürdü.

Kürsüye gelen Demokratlar kendi bahisleriyle ilgili daha evvel yayınlanmamış çok sayıda görüntüyü birinci sefer kamuoyuna açıklarken, dakika dakika baskının nasıl yaşandığını ortaya koymaya çalıştı.

– Mike Pence ile göstericiler ortasında 30 metre varmış

Kongre binası içinden ve dışından çekilmiş çok sayıda görüntü, göstericilerin binaya ne halde girdikleri, polisle nasıl karşı karşıya kaldıkları ve delege oylarının sayımını yapan senatörlere ne kadar yakın olduklarını ortaya koydu.

Bir görüntüyü izleten Demokrat vekiller, birtakım göstericilerin eski Lider Yardımcısı Mike Pence ile beraberindeki senatörlere 30 metre kadar yakın oldukları ve Pence’in muhafazalar eşliğinde inançlı yere götürüldüğünü anlattı.

Bir öteki görüntüde ise Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney’nin bir polisin ihtarıyla göstericilerden son anda uzaklaştığı anlar kameraya yansıdı.

Vakit zaman gergin anların da yaşandığı Senato Genel Şurasında Trump ile 6 Ocak’ta bir telefon görüşmesi yaptığı ileri sürülen Cumhuriyetçi Senatör Mike Lee, Demokratların görüşme argümanını yalanladı.

Lee kelam konusu kısmın kayıtlardan çıkarılmasını isterken, bu sürecin oylama gerektirip gerektirmediğine ait yaşanan uyuşmazlık, Senato Genel Konseyinde kısa müddetli karmaşaya neden oldu. İddiayı gündeme getiren Demokrat savcı vekilin, kelam konusu iddiayı kayıtlarından çıkaracaklarını açıklamasıyla tansiyon düştü.

– Demokrat savcı vekiller sunumlarına devam edecek

Demokrat savcı vekiller mahallî saatle perşembe 12.00’de başlayacak 3. gün oturumunda 8 saat daha sunum yapacak. Akabinde cuma ve cumartesi günü 8’er saatten Trump’ın avukatları da kendilerine ayrılan toplam 16 saat içinde tezlerini ortaya koyacak.

Bu sürecin akabinde tarafların varsa şahitlerini çağırmaları ve kelam konusu şahitlerin dinlenmelerine geçilecek. Trump’ın söz vermeyeceği daha evvel açıklanan davada şimdi şahit olmadığı kaydediliyor. Cumhuriyetçiler kadar Demokratların da yargılamanın uzamaması için şahit çağırmamayı tercih edebilecekleri belirtiliyor.

Kelam konusu sunumların akabinde senatörlere her iki tarafa da sorularını yöneltebilmeleri için 4 saat mühlet verilecek.

Senatörlerin soru-cevap kısmının akabinde son tartışma kısmı ve akabinde Trump’ın hatalı olup olmadığına karar verilecek oylamanın yapılması bekleniyor.

100 sandalyeli Senatoda Trump’ın hatalı bulunabilmesi için en az 3’te 2 çoğunluğun (67 senatör) Trump aleyhinde oy vermesi gerekiyor. Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 50’şer sandalyeye sahip olduğu mevcut Senato aritmetiğinde Trump’ın aklanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

1’i polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil unsuru, 14 Ocak günü Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/trump-in-senato-daki-azil-yargilamasinin-2-gunu-2274426

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

ABD’de rekor tahvil ihraçları

Global seviyede düşük borçlanma maliyetleri bankaları ve şirketleri tahvil ihraçlarını artırmaya yönlendiriyor. Bloomberg'in haberine nazaran ABD ...