Trump’ın Senato’daki azil yargılaması yarın başlıyor

Hatalı bulunması için en az 67 senatörün aleyhinde oy kullanması gereken Trump’ın aklanması bekleniyor 6 Ocak’taki Kongre baskının sorumlusu …

Hatalı bulunması için en az 67 senatörün aleyhinde oy kullanması gereken Trump’ın aklanması bekleniyor

6 Ocak’taki Kongre baskının sorumlusu olmakla suçlanan eski ABD Lideri Donald Trump’ın “azil istemiyle” Senatodaki yargılaması yarın başlıyor.

ABD tarihinde 2. defa azil istemiyle yargılanan birinci isim olan Trump’ın Senatoda yargılanması öncesindeki süreç bugün tamamlanıyor.

Tarafların ön duruşma kapsamındaki tüm evraklarını Senatoya sunmaları için mühlet bugün dolarken yarından itibaren Senato Genel Konseyindeki yargılama başlayacak.

Gerek Demokratlar, gerekse Cumhuriyetçiler, kelam konusu yargılama sürecinin geçen yıl şubat ayındaki birinci azil yargılamasına kıyasla daha kısa sürmesini beklediklerini belirtti.

Buna nazaran yarın başlayacak oturumlarda açılış sunumlarının akabinde senatörlerin sorularını yöneltecekleri kısma geçilecek ve ardından varsa şahitler dinlenecek.

Bu sürecin akabinde Trump’ın 6 Ocak’taki Kongre baskınından ötürü hatalı olup olmadığına karar verilecek oylama gerçekleştirilecek.

100 sandalyeli Senatoda Trump’ın hatalı bulunabilmesi için en az 3’te 2 çoğunluğun (67 senatör) Trump aleyhinde oy vermesi gerekiyor. Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 50’şer sandalyeye sahip olduğu mevcut Senato aritmetiğinde Trump’ın aklanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

1’i polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil unsuru 14 Ocak günü Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

ABD Senatosu Çoğunluk Önderi Demokrat Chuck Schumer, Trump’ın Senatodaki yargı sürecinin 8 Şubat haftasında başlayacağını duyurmuş, ön duruşma evrakına ait tüm doküman ve kanıtların 8 Şubat gününe kadar tamamlanmasının çabucak akabinde yargılamanın başlayacağını bildirmişti.

Demokratlar eski Lider Trump’a Senatoda söz verme daveti yapmış, fakat Trump’ın avukatları bunun olmayacağını açıklamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/trump-in-senato-daki-azil-yargilamasi-yarin-basliyor-2274258

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

Bu hafta TCMB'nin fiyat istikrarına ait gerçekleştirdiği ziyaretler, bitcoin'de rekor düzeyler,2020 yılı cari açık tablosu, döviz mevduatlarında ...