Trump’a yönelik azil unsuru Senato’ya resmen iletildi

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın 6 Ocak’taki Kongre baskınıyla ilgili olarak “isyana teşvik” ile suçlandığı azil hususu Senatoya resmen iletildi …

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın 6 Ocak’taki Kongre baskınıyla ilgili olarak “isyana teşvik” ile suçlandığı azil hususu Senatoya resmen iletildi.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın 6 Ocak’taki Kongre baskınıyla ilgili olarak “isyana teşvik” ile suçlandığı azil unsuru Senatoya resmen iletildi.

Demokratların 6 Ocak’taki Kongre baskınından sorumlu tuttuğu Trump’ın azlini isteyen ve Temsilciler Meclisinde kabul edilen unsur, sembolik bir merasimle Senato yetkililerine teslim edildi.

Kelam konusu resmi doküman, Senatodaki yargılama sürecinde savcı misyonu görecek olan 9 Temsilciler Meclisi üyesi tarafından ilgili yetkililere elden verildi.

Biri polis toplam beş kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil hususu, 14 Ocak günü Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti. Trump’ın hatalı olup olmadığına ise Senatodaki yargılama sonucunda karar verilecek.

Senatodaki yargılama takvimi

ABD Senatosu Çoğunluk Başkanı Demokrat Chuck Schumer, evvelki gün yaptığı açıklamada, Trump’ın Senatodaki yargı sürecinin 8 Şubat haftasında başlayacağını duyurmuştu.

Schumer’in açıkladığı takvime nazaran, Trump’ın kendisine yönelik azil unsuruna yanıt vermesi için 2 Şubat’a kadar, Temsilciler Meclisinin de ön duruşma belgesini sunması için birebir güne kadar vakti bulunuyor. Trump’ın ön duruşma evrakına yanıt vermesi içinse 6 günü daha olacak.

Trump’ın ön duruşma belgesine ait tüm doküman ve kanıtlarını 8 Şubat gününe kadar sunmuş olmasını gerektiren takvime nazaran Trump’ın azil istemiyle Senatodaki yargılanmasına 9 Şubat Salı günü başlanabilecek.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Senatodaki çok az sayıda Cumhuriyetçi senatörün Trump aleyhine oy kullanmayı düşündüğü belirtilmişti. Cumhuriyetçi senatörlere yakın kaynaklar, şu anda 5 yahut 6 senatörün Senatodaki azil oylamasında Trump aleyhine oy verebileceğini bildirmişti.

Trump’ın hatalı bulunabilmesi için 100 sandalyeli Senatoda en az 3’te 2 çoğunluğun, yani 67 senatörün, Trump aleyhinde oy kullanması gerekiyor. Her iki partinin de 50’şer sandalyeye sahip olduğu Senatoda Trump’ın hatalı bulunmasına epeyce düşük ihtimal olarak bakılıyor.

Biden, Senatonun Trump’ı azil yargılamasında hatalı bulacağına inanmadığını söyledi

ABD Lideri Joe Biden, eski Lider Donald Trump’ın, hakkındaki azil davasında hatalı bulunması için Senatoda kâfi oya ulaşılacağına inanmadığını belirtti.

20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturan Biden, CNN’e verdiği röportajda, 6 Ocak Kongre baskınının akabinde Trump hakkında Senatoya taşınan azil davasına ait değerlendirmede bulundu.

Trump’ın azil yargılamasında hatalı bulunması için 50 Demokrat senatörün yanı sıra 17 Cumhuriyetçi senatörün de “evet” oyu kullanması gerektiğini vurgulayan Biden, “Ben bunun olacağına inanmıyorum.” diye konuştu.

Trump’a azil soruşturması

Biri polis toplam beş kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil unsuru, 14 Ocak günü Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti. Trump’ın hatalı olup olmadığına ise Senatodaki yargılama sonucunda karar verilecek.

ABD Senatosu Çoğunluk Başkanı Demokrat Chuck Schumer, evvelki gün yaptığı açıklamada, Trump’ın Senatodaki yargı sürecinin 8 Şubat haftasında başlayacağını duyurmuştu.

Trump’ın hatalı bulunabilmesi için 100 sandalyeli Senatoda en az 3’te 2 çoğunluğun, yani 67 senatörün, Trump aleyhinde oy kullanması gerekiyor. Her iki partinin de 50’şer sandalyeye sahip olduğu Senatoda Trump’ın hatalı bulunmasına hayli düşük ihtimal olarak bakılıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/trump-a-yonelik-azil-maddesi-senato-ya-resmen-iletildi-2273309

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler