Trump veda konuşmasında Biden idaresine “başarı” diledi

Trump, ABD’nin Seçilmiş Lideri Joe Biden’ın yemin merasimine saatler kala bir veda konuşması yaptı ABD Lideri Donald Trump, yaptığı veda …

Trump, ABD’nin Seçilmiş Lideri Joe Biden’ın yemin merasimine saatler kala bir veda konuşması yaptı

ABD Lideri Donald Trump, yaptığı veda konuşmasında, “Bu hafta, yeni bir idare yemin ederek misyonuna başlayacak ve biz Amerika’nın inançlı ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Daha evvel seçim sonuçlarının “hileli” olduğunu savunan Trump, konuşmasında,”Bu hafta, yeni bir idare yemin ederek misyonuna başlayacak ve biz Amerika’nın inançlı ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz.” dedi.

Trump, 6 Ocak’taki Kongre baskınına da değinerek, “Kongremize yapılan akından ötürü tüm Amerikalılar dehşete kapıldı. Siyasi şiddet, Amerikan halkı olarak bedel verdiğimiz her şeye karşı yapılmış bir ataktır. Bu, asla güzel görülemez. Artık, daha evvel hiç olmadığı kadar, siyasi hıncımızın üzerinde ortak kıymetlerimiz etrafında toplanmalı ve ortak yazgımızı oluşturmalıyız.” davetinde bulundu.

Daha evvel siyasette olmayan birisi olarak 4 yıl evvel seçimleri kazanarak Washington’a geldiğini anımsatan Trump, “Daha evvelki hayatımı arkamda bırakıp, çok güç bir arenaya adım attım. Lakin bu arena, düzgün yönetilirse çok fazla potansiyele sahip.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Hiç en kolay yolun peşinde olmadım”

Trump, Kovid-19 sürecinde ABD’nin düzgün iş çıkardığını söz ederek, aşı çalışmalarını da “tıbbi mucize” olarak nitelendirdi.

Bir lider olarak her vakit ABD’nin çıkarlarının kendisinin önceliği olduğunu belirten Trump, “Şu vakte kadar hiç en kolay yolun peşinde olmadım, aslına bakarsanız bu en güç olanıydı. En az eleştirileceğimiz yolları da seçmedim. Çok çetin savaşlar verdim, çok sıkıntı seçimler yaptım, zira siz beni bunun için seçmiştiniz.” tabirlerini kullandı.

Trump, ülkede söz özgürlüğünün de kıymetli köşe taşlarından biri olduğunun altını çizerek, “Kim olduğumuzu ve buraya nasıl geldiğimizi unutursak, işte lakin o vakit siyasi sansüre ve insanları kara listeye almaya müsaade verebiliriz. Bu akla dahi getirilemez. Özgür ve açık bir tartışma ortamını ortadan kaldırmak, temel kıymetlerimize ve geleneklerimize karşıttır.” görüşünü paylaştı.

– “Yeni Orta Doğu’nun şafağı” vurgusu

4 yıllık vazife sürecinde, “ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeyen, tek taraflı global anlaşmalardan” çekildiğini belirten Trump, “Şimdi, NATO ülkeleri, birkaç yıl öncesine nazaran yüz milyarlarca dolar daha fazla ödeme yapıyor. Ortada bir adaletsizlik vardı. Tüm dünyanın masrafını biz çekiyorduk.” diye konuştu.

DEAŞ’ı yendiklerini ve Kasım Süleymani’yi öldürdüklerini anımsatan Trump, “Cesur diplomasimiz ve unsurlu realizmimiz sonucunda, Orta Doğu’da birçok tarihi barış mutabakatlarını başardık. Bu, yeni Orta Doğu’nun şafağıdır.” kelamlarına yer verdi.

Trump, Orta Doğu’daki ABD askerlerinin de konutlarına geri getirildiğine vurgu yaparak, “Özellikle, on yıllardır yeni bir savaş başlatmayan birinci ABD lideri olmaktan da gururluyum.” açıklamasında bulundu.

İdaresi çarşamba günü Biden’a devredeceklerini anımsatan Trump, “Şunu bilmenizi isterim ki, bizim başlattığımız hareket şimdi daha başlangıç.” iletisini verdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/trump-veda-konusmasinda-biden-yonetimine-basari-diledi-2272875

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler