TPAO Karadeniz gazı için iştirakleri pahalandırıyor

2021’de bütçeden en fazla fonlama alacak kamu iktisadi kuruluşu olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Karadeniz gazı için iştirakleri …

2021’de bütçeden en fazla fonlama alacak kamu iktisadi kuruluşu olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Karadeniz gazı için iştirakleri değerlendirdiği belirtildi

Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO), Karadeniz’de keşfedilen doğalgazı çıkarmak üzere hayata geçirilecek projeler için potansiyel iştirakleri değerlendirirken fonlama temin etmeyi planlıyor.

TPAO, Bloomberg’e konuşan kaynaklara nazaran, birçok milletlerarası firmayla Karadeniz’de offshore doğalgaz üretimi için ön teması gerçekleştirdi. Kaynaklara nazaran görüşmeler bir iştirak sonucunu doğurmayabilir, TPAO projede tek başına devam edebilir.

Bloomberg’e konuşan bir kaynağa nazaran Karadeniz’deki keşiflerden doğalgaz çıkarılması için yaklaşık 3,2 milyar dolar yatırım harcaması yapılması gerekiyor. TPAO için 2021 bütçesinden 13,4 milyar lira (1,9 milyar dolar) ayrıldı. Bu sayının ne kadarının Karadeniz projelerine ayrıldığı ise bilinmiyor.

TPAO ve Güç Bakanlığı mevzuya ait Bloomberg’in yorum talebine cevap vermedi.

Doğalgazın çıkarılması için 2023 maksadı konmuştu

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz Türkiye’nin ithalata bağımlılığına son verebilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğalgazın üretimi için genel seçimlerin yapılması planlanan 2023 yılını işaret etmişti.

Fakat bir yandan Doğu Akdeniz’deki sismik çalışmalarla ilintili Avrupa Birliği’nin yaptırım tehdidi durumu karmaşıklaştırıyor. Son periyotta Türkiye, kamu güç şirketlerinin yurtdışı ünitelerini Türkiye’ye taşımış, doğal gaz keşif ve çıkarma faaliyetlerini ise kamuya ilişkin gemiler üzerinden yapmaya başlamıştı.

Bu yıl doğal gaz ithalatının üçte birini oluşturan uzun vadeli kontratlar son buluyor. Geri kalanın birçoğu 2025’te bitecek. Karadeniz’deki doğalgazın çıkarılması, uzatılan kontratlarda daha yeterli kaideleri müzakere etmede yahut birtakım kontratları yenilememede otoritelerin elini güçlendirebilir.

Mevcut kontratların büyük kısmında “al ya da öde” modelinin uygulanması Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesine nazaran daha değerliye doğalgaz ithalatı yapmasına yol açıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tpao-karadeniz-gazi-icin-ortakliklari-degerlendiriyor-2274210

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Geride bıraktığımız haftada yurtiçinde gündemde en çok tartı yapan mevzuların başında kripto para borsası Thodex skandalı yer aldı.2 milyar ...