Toplumsal Güvenlik Kurumu Kod 29’da yeni düzenlemeye gitti

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) kamuoyunda son devirde tartışma konusu olan Kod 29 uygulamasıyla ilgili olarak SGK genelgesinde yapılan …

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) kamuoyunda son devirde tartışma konusu olan Kod 29 uygulamasıyla ilgili olarak SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve âlâ niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için başka ayrı kodlar belirledi. Kurum Kod 29…

Son devirde kamuoyunda pandemi devrinde getirilen işten çıkarma yasağını delmek için kullandığı belirtilen Kod 29 uygulamasıyla ilgilli Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir düzenlemeye gitti.

SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve düzgün niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için başka ayrı kodlar belirlendi. SGK’dan yapılan açıklamada böylece mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık üzere birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, mümkün sıkıntıların önüne geçileceği söz edildi.

SGK açıklamasında birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının birebir kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine bu düzenlemeye gidildiğini belirtti.

2020’de 176 bin 662 kişi Kod 29 ile işten çıkarıldı

Kurum açıklamasında Kod 29 ile işten çıkarılanlara yönelik istatistikleri de verdi. Buna nazaran 2018’de 233 bin 430 kişinin işten çıkarılma nedeni Kod 29 olarak gösterilirken, 2019’da bu sayı 194 bin 524, salgın yılı olan ve fesih yasağı uygulamasının olduğu 2020’de ise 176 bin 662 oldu.

SGK fesih kısıtından evvelki devirde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeninin Kod-29 olarak bildirildiğini, fesih kısıtından sonraki devirde bu sayının daha düşük olup aylık ortalama 15 bin kişi olduğunu belirtti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/sosyal-guvenlik-kurulu-kod-29-da-yeni-duzenlemeye-gitti-2278096

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler